استانبول؛ سیزدهمین شهر محبوب میلیاردرهای جهان 

بر اساس گزارش جدیدی که شرکت مدیریت ثروت Wealth-X منتشر کرده، تقریباً یک سوم از میلیاردرهای جهان فقط در ۱۶ شهر متمرکز هستند. این گزارش نشان می‌دهد که شهر استانبول با حضور ۳۳ میلیاردر (دلاری)، ‌در رتبه سیزدهم قرار داشته و نیویورک با سکونت ۱۳۶ میلیاردر در آن طبق معمول در رتبه نخست قرار دارد. 

به گزارش شرکت Wealth-X، سرشماری میلیاردرهای جهان هرساله بر اساس پارامترهایی ازجمله محل سکونت افراد، نحوه کسب درآمد و ارزش خالص دارایی‌ها انجام می‌شود. بر این اساس در سال ۲۰۲۲، سه هزار و ۱۹۴ ثروتمند میلیاردر جهان، دارایی خالصی بالغ بر ۱۱.۱ تریلیون دلار داشته‌اند. 

پس از نیویورک که برای سال‌های متمادی محبوبترین شهر ثروتمندان جهان است، هنگ‌کنگ با سکونت ۱۱۲ میلیاردر در رتبه دوم و سان‌فرانسیسکو با داشتن ۸۴ میلیاردر در رتبه سوم قرار دارند. استانبول درست مانند سال ۲۰۲۱، با ۳۳ میلیاردر در رتبه سیزدهم لیست است. 

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تعداد میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۲۲ به دلیل «جنگ جدید در اروپا»، «افزایش تورم» و «تشدید تنش‌ها بین آمریکا و چین» ۳.۵ درصد کاهش یافته است. در این گزارش تاکید شده که طبقه میلیاردرها، نفوذ قابل توجهی در اقتصاد جهانی دارند.