استانبول کارت چیست و کاربرد آن چگونه است؟

  در استانبول برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی شما باید یک استانبول کارت داشته باشید که شبیه به كارت مترو در ایران است که برای سفرهای درون شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کارت در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. به راحتی قابل شارژ بوده و برای پرداخت هزینه در وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، مترو، مارمارای، تراموا، متروبوس ( بی آر تی) ‌، فونیکولار ( قطار برقی درون شهری) و کشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است وسایل نقلیه ذکر شده پول نقد دریافت نمی کنند. 

  در وسایل حمل و نقل عمومی دستگاه کارت خوان وجود دارد و کافیست کارت خود را که پیشتر شارژ نموده اید برای چند ثانیه مقابل دستگاه کارتخوان نگه دارید تا کرایه تان از شارژ کارت کسر شود. 

  یکی دیگر از مزایای استفاده از استانبول کارت، بهره‌مندی از تخفیف است. بدین صورت که اگر به فاصله دو ساعت دو یا سه بار از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، از تخفیف برخوردار خواهید شد. 

  نحوه تهیه استانبول کارت 

  استانبول کارت را می‌توان از  دستگاه های خودکار فروش بلیط (بیلت ماتیک) در ورودی ایستگاه های مترو، فرودگاه استانبول و فرودگاه صبیحه گوکچن تهیه و شارژ نمود. 

  همچنین از نمایندگی های استانبول کارت، گیشه های İETT و برخی از سوپر مارکت های بزرگ قابل تهیه است.

  کسانی که در ترکیه اقامت دارند و دارای حساب بانکی در یکی از بانک‌های ترکیه هستند می‌توانند استانبول کارت خود را با استفاده از اپلیکیشن های İstanbulkart و Paycell شارژ نمایند. 

  نحوه فعال کردن هس کد روی استانبول کارت  

  شما می‌توانید از طریق سایت istanbulkart.istanbul این کار را انجام دهید. 

  به این منظور ابتدا باید هس کد خود را  که از طریق اپلیکیشن  Hayat Eve Sığar و یا پیامک دریافت نموده اید را به همراه اطلاعات شخصی و شماره تلفنتان در سایت  

  https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul

  وارد کرده و هس کد خود را روی استانبول کارت فعال کنید. گردشگران و کسانی که مجوز اقامت ندارند باید بر روی گزینۀ Yabancı Pasaport کلیک کنند.

  همچنین میتوان از سایت دولت الکترونیک (e-Devlet) نیز بدین منظور استفاده کرد. برای وارد شدن به این سایت باید به اداره پست ( Ptt) مراجعه نموده و با ارائه مدارک از اداره پست یک رمز دریافت کنیم.بعد از وارد شدن به سامانه، در قسمت جستجو (  arama) کلمه Hes kodu را وارد نموده سپس روی گزینه üretme ve listeleme و بعد بر روی گزینه  Yeni hes kod یعنی هس کد جدید کلیک می کنیم. اگر بالای هجده سال سن دارید و قصد دریافت کد سلامت برای خودتان دارید؛ بر روی گزینۀ Kendi Adıma سپس روی گزینه Devam et کلیک نموده و بعد بر روی گزینۀ Süresiz کلیک کنید تا کد سلامت دریافتی شما محدودیت زمانی نداشته باشد.