استعفای یک مقام بلژیکی به دلیل دعوت از علیرضا زاکانی شهردار تهران 

پاسکال اسمت، مسئول شهرسازی و امور بین‌الملل شهرداری بروکسل به دلیل دعوت از علیرضا زاکانی، شهردار تهران، برای سفر به بروکسل و پرداخت هزینه اقامت او از اموال دولتی، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

این استعفا روز یکشنبه ۱۸ ژوئن، سه روز پس از آن صورت گرفت که حاجا لحبیب، وزیر امور خارجه بلژیک اسمت، را متهم کرد که به «شهردار تهران و هیئت همراهش» و یک هیئت روس برای شرکت در اجلاس شهری بروکسل، دعوتنامه صادر کرده است.

پاسکال اسمت درباره استعفای خود گفت: «پس از آن که ای‌میلی از دفتر او نشان داد که دولت منطقه‌ای بروکسل هزینه‌های اقامت شهردار تهران و دو مقام روس دیگر را پرداخت کرده است، تصمیم گرفت از مقام خود کناره‌گیری کند».

 اسمت با اصرار بر اینکه هیچ خطایی مرتکب نشده، افزود: «تمام اسناد و مدارک مربوط به مکاتبات او درباره دعوت و صدور ویزا برای شهردار تهران و همراهانش به پارلمان بلژیک داده شده‌اند». به گفته اسمت، یکی از اعضای تیم کاری او بدون آن‌که به او اطلاع دهد، مکان اقامت زاکانی را رزرو کرده بود.

مسئول شهرسازی و امور بین‌الملل شهرداری بروکسل با بیان اینکه وی هیچ فشاری بر وزارت امور خارجه اعمال نکرده است افزود: «اگر اخطاریه‌ای از نهادهای فدرال مسئول صدور ویزا دریافت می‌کرد دعوت نامه‌های بحث برانگیز را پس می‌گرفت». اما وزیر امور خارجه بلژیک می‌گوید: «که اسمت علیرغم مخالفت‌های وزارت امور خارجه بر روی صدور ویزا برای زاکانی و ۱۳ عضو دیگر هیات ایرانی اصرار داشته است».

علیرضا زاکانی پس از روی کار آمدن شورای شهر اصولگرا در سال ۱۴۰۰ شهردار تهران شد. وی پیش از آن سابقه نمایندگی در مجلس شورای اسلامی را داشت و در انتخابات سال ۱۴۰۰ ریاست جمهوری یکی از نامزدها بود.