استفاده از ارز خارجی در افغانستان ممنوع شد

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان،‌ روز دوم نوامبر اعلام کرد که استفاده از ارز خارجی برای «انجام فعالیت‌‌های اقتصادی و تجاری در افغانستان» ممنوع است.

سخنگوی طالبان روز سه شنبه، ۲ نوامبر با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد:‌ «وضعیت اقتصادی و منافع ملی کشور ایجاب می‌کند تا افغان‌ها در همه تبادلات تجارتی فقط از واحد پول افغانستان (افغانی) استفاده کنند».

وی ضمن درخواست از تاجران و همه مردم افغانستان برای انجام هرگونه داد و ستد با پول افغانی و امتناع از به‌ کار بردن ارز خارجی، افزود: «وضعیت اقتصادی و منافع ملی کشور ایجاب می‌‌کند همه افغان‌ها در داد و ستد از پول افغانی استفاده کنند و با متخلفان برخورد می‌‌شود».

در این اطلاعیه تاکید شده که «استفاده از ارز خارجی اثرات منفی بر اقتصاد افغانستان دارد و زیان آن به همه هموطنان می‌‌رسد».

استفاده از دلار آمریکا در بازارهای افغانستان رایج است و همچنین در مناطق مرزی از پول‌های کشورهای همسایه نظیر پاکستان و ایران برای داد و ستد استفاده می‌کنند.

دولت طالبان افغانستان به دنبال آزادسازی میلیاردها دلار در ذخایر بانک مرکزی است چون این کشور به شدت با کمبود نقدینگی، قحطی گسترده و بحران جدید مهاجرتی روبروست.

افغانستان میلیاردها دلار، در بانک مرکزی آمریکا و چند بانک اروپایی دارد. اما این پول‌ها از زمان روی کار آمدن مجدد طالبان در افغانستان در ۱۵ اوت سال جاری میلادی مسدود شده است.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و توقف کمک اهدا کنندگان بین المللی، باعث شده تا این کشور نتواند هزینه‌های سه چهارم جمعیت خود را تامین کند.

 به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اقدام از سوی طالبان باعث اختلال بیشتر در اقتصاد افغانستانی می‌شود که در نتیجه خروج نیروهای آمریکایی و سقوط دولت اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین این کشور متزلزل شده است.