رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز ۱۸ جولای به شهر دوحه، پایتخت قطر رفته و مورد استقبال شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

امسال ۵۰ امین سالگرد تاسیس روابط سیاسی ترکیه با قطر و امارات متحده عربی است و به همین خاطر سفر رئیس جمهور ترکیه به این کشورها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بر همین اساس بیانیه مشترکی به مناسبت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ترکیه و قطر امضا شد.

در بخشی از این بیان نامه آمده است «روابط ترکیه و قطر منعکس کننده یک رابطه تاریخی ریشه دار است که بر پایه های سیاسی و اجتماعی بنا شده است، زیرا دو کشور با روحیه برادری و همبستگی در بسیاری از مراحل مهم تاریخ خود از یکدیگر حمایت کردند و بر این اساس به روابط خود ادامه داده‌اند».

در چارچوب این دیدار اردوغان به شیخ تمیم یک دستگاه خودروی «توگ» هدیه داد. سران دو کشور مدتی توگ را در حیاط کاخ لوسیل بررسی کردند. آل ثانی و اردوغان با توگ به محل دیدار دوجانبه رفتند. در این دیدار، آل ثانی توپی را که در بازی فینال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مورد استفاده قرار گرفته و توسط لیونل مسی بازیکن آرژانتینی امضا شده بود، به اردوغان نشان داد.