استقبال گردشگران از بنادر چند هزار ساله آنتالیا

  آنتالیا یکی از توریستی‌ترین شهرهای ترکیه، علاوه بر سواحل فراوان، تفریحات آبی و سرگرمی‌‌های متنوع، شامل بنادری است که تاریخی چند هزار ساله را روایت می‌کنند. 

  دو بخش‌ باستانی آنتالیا که همواره مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد، شهرهای باستانی الیمپوس Olympos و فاسلیس Phaselis است. شهر باستانی الیمپوس که در محدوده پارک ملی Beydağları آنتالیا قرار دارد، با قدمتی که به دو قرن پیش از میلاد بازمی‌گردد، از امپراتوری باستانی لیکیا به‌جا مانده است.

  الیمپوس در قرن ۱۵ میلادی متروکه شد و امروز ویرانه‌های آن در نزدیکی روستایی با همین نام در حوالی سواحل مدیترانه‌ قرار دارد. از بخش‌های مختلف این شهر باستانی می‌توان به تپه آکروپلیس، مقبره‌های یادبود بندر، حمام وسپاسیان، پل باستانی، کلیسا و چند قبرستان قدیمی اشاره کرد. 

  شهر باستانی فاسلیس در ۱۲ کیلومتری منطقه کِمر آنتالیا واقع شده است. این شهر با  بقایای آمفی تئاتر، کاریز، معابد مختلف، خیابانی با ساختمان‌های دارای ستون و طاق دروازه‌ی هادریانوس، یکی از جذاب‌ترین اماکن دیدنی آنتالیا برای گردشگران علاقه‌مند به تاریخ محسوب می‌شود.

  شهر فاسلیس در قرن هفتم پیش از میلاد توسط رودیان بنا شده است. این شهر در زمان خود به دلیل قرار گرفتن در ایستگاهی که دو بندر را از هم جدا می‌کرده، به مهمترین شهر بندری لیکیای شرقی و مرکز مهم تجاری بین یونان، آسیا، مصر و فینیقیه تبدیل شده بود.

  در این دو شهر بندری باستانی، آثاری متعلق به تمدن‌های لیکیا، هلنی، رومی، بیزانس و سلجوقی وجود دارد. وزارت فرهنگ و گردشگری آنتالیا همچنان در حال کشف آثار تاریخی در این مناطق از طریق کاوش‌های باستانی است.