اظهارات اردوغان درباره عضویت سوئد در ناتو؛ سوئد باید به مسئولیت‌های خود عمل کند

رئیس جمهوری ترکیه درباره عضویت سوئد در ناتو گفت:«پیش از هر چیزی سوئد باید برای عضویت در ناتو به مسؤولیت‌های خود عمل کند. تنها آماده و تصویب کردن قانون کافی نیست، بلکه باید قانون تصویب شده نیز اجرا شود».

به گزارش خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۱۶ آگوست، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش از ترک فرودگاه آتاتورک استانبول به مقصد آمریکا، به منظور شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره روند عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» گفت: «غرب در خصوص عضویت سوئد در ناتو اصرار دارد. باید بگویم که بدون تصمیم مقتضی توسط پارلمان ترکیه امکان بله یا خیر گفتن درباره این مسئله را نداریم».اردوغان تاکید کرد: «سوئد باید ابتدا تعهدات خود را اجرا کند. متاسفانه سوئد هنوز به وعده‌هایی که داده عمل نکرده است. راهپیمایی تروریست‌ها تحت تدابیر امنیتی پلیس سوئد در خیابان‌های این کشور، نشانگر عدم تمکین این کشور به مسئولیت‌های خود در قبال تروریسم است».

 اردوغان گزارش اخیر پارلمان اروپا درباره ترکیه را تلاشی به منظور دور کردن اتحادیه اروپا از ترکیه دانست و عنوان داشت: «ارزیابی لازم را نسبت به تحولات صورت گرفته انجام خواهیم داد. پس از ارزیابی نیز امکان جدا کردن راه خود از اتحادیه اروپا را داریم».

وی افزود: «مصمم هستیم دوره کنونی که نظام بین‌المللی در حال تغییر است را به فرصتی برای کشور و ملت‌مان تبدیل کنیم».