اعتراض به مرگ ۱۹ پناهجو، تظاهرات در استانبول علیه رفتار یونان

اعضای برخی گروه‌های حقوق بشری در استانبول در اعتراض به مرگ ۱۹ پناهجو به‌علت سرمازدگی در مرز یونان علیه این کشور تظاهرات کردند.

آنها در پی فراخوان سازمان‌هایی نظیر بنیاد همیاری‌های بشری ترکیه، انجمن بین المللی حقوق مهاجران و انجمن «مظلوم‌در» در مقابل کنسولگری یونان در استانبول تجمع کرده و شعارهایی در محکومیت راندن مهاجران توسط یونان سر دادند.

بولنت ییلدیریم، رئیس بنیاد همیاری‌های بشری ترکیه طی سخنانی در این تجمع گفت در عصر جدید مردم را جلوی چشم دنیا به کشتن می‌دهند و اعلامیه جهانی حقوق بشر را زیر پا می‌گذارند.

وی افزود: در حال حاضر یونان به تنهایی این کار را انجام نمی‌دهد. تصمیم و اراده مشترک اروپا این اقدامات را آشکار می‌کند. آنها همه چیز مهاجران را گرفته و در سوز سرما رها می‌کنند. در دریای مدیترانه در تابستان، اینجا در زمستان این اتفاقها می‌افتد. حالا تمام دنیا در برابر آن سکوت کرده‌اند.

گفتنی است استانداری ادیرنه ترکیه سوم فوریه ماه جاری با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد:‌ متاسفانه شمار اجساد مهاجران غیرقانونی که پس از رانده شدن توسط نظامیان یونان به سمت مرز ترکیه در استان ادیرنه بر اثر سرما جان باخته بودند، به ۱۹ نفر افزایش یافت.

ترکیه یکی از گذرگاه‌های مهم برای مهاجران از خاورمیانه، آسیا و آفریقاست؛ مهاجرانی که با عبور از یونان قصد دارند زندگی بهتری برای خود در کشورهای اتحادیه اروپا دست و پا کنند.