اعضای هیئت داوران جشنواره فیلم کن مشخص شد

AFP via Getty Images

اعضای هیئت داوران هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن که به ریاست اسپایک لی کارگردان آمریکایی برگزار خواهد شد مشخص شدند.

رئیس هیئت داوران امسال، اسپایک لی (Spyke lee) کارگردان برنده جایزه اسکار و جایزه ویژه هیئت داوران فستیوال کن است. انتخاب او شاید پاسخی به انتقادهایی است که نسبت به عدم حضور فیلمسازان رنگین پوست در ترکیب داوران فستیوال ابراز می‌شد.

اسپایک لی کارگردان آمریکایی و رئیس هیئت داوران فستیوال کن ۲۰۲۱(Photo by Johnny Nunez/WireImage)

طبق بیانیه کتبی کمیته جشنواره فیلم کن ، در کنار اسپایک لی تیم ۸ نفره ای متشکل از اعضای زیر به داوری در این جشنواره مهم فیلم خواهند پرداخت:

«ماتی دیوپ Mati Diop، کارگردان و بازیگر فرانسوی-سنگالی ، مایلن فارمر  Mylene Farmer هنرمند فرانسوی، مگی ژیلنهال Maggie Gyllenhaal بازیگر آمریکایی، جسیکا هاوسنر  Jessica Hausner کارگردان اتریشی، ملانی لوران Melanie Laurent بازیگر فرانسوی، کلبر مندونسا Kleber Mendonça Filho کارگردان و فیلمنامه نویس برزیلی ، طاهر رحیم Tahar Rahim بازیگر فرانسوی و بازیگر کره جنوبی آهنگ کانگ هو Song Kang-ho».

2021 Official Poster ~ Photograph of Spike Lee courtesy of Bob Peterson & Nike © All rights reserved Graphic design © Hartland Villa

حضور ۵ زن در میان اعضای هیئت داوران نکته قابل توجهی در این دوره از جشنواره است. 

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن ، که قرار بود در ماه می برگزار شود، به دلیل نوع جدید  ویروس کرونا به ۷ تا ۱۷ جولای موکول شد.

از ایران، اصغر فرهادی با فیلم «قهرمان» و از ترکیه، سمیح کاپلان اوغلو با فیلم Bağlılık Hasan در بخش مسابقه حضور دارند.

سومین حضور در فستیوال کن برای فیلمساز ترک

کاپلان‌اوغلو در گفتگو با خبرگزاری آناتولی در این باره حضور فیلمش در بخش مسابقه فستیوال کن گفت: صنعت فیلم سازی در جهان به دلیل اپیدمی متوقف شده است. ولی جشنواره فیلم کن دو برابر بیشتر از سال‌های قبل، فیلم از سراسر جهان دریافت کرده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از ۳۸ فیلم برگزیده شده برای بخش رسمی، فیلم “Bağlılık Hasan” است، گفت: بسیار خوشحالیم که به عنوان نماینده ترکیه در این جشنواره شرکت خواهیم کرد. از همه کسانی که در این راه ما را یاری کردند سپاسگزاریم.

این فیلم به تهیه کنندگی مشترک کاپلان فیلم و سین‌خانه در پاییز ۲۰۱۹ در منطقه بایرام ایچ در چاناق قلعه فیلمبرداری شده است.

مراد کاراداغ و فیلیز بوزوک به صورت مشترک به عنوان بازیگر نقش‌ اصلی و ماهیر گونشیرای نیز به عنوان بازیگر مهمان در این فیلم حضور دارند.

این فیلم شخصیت حسن را نشان می‌دهد که زندگی خود را از طریق باغ و مزارع پدرش تامین می‌کند و با نزدیک شدن سفر حج‌اش، به جستجوی گذشته و خودش در طول زندگی می‌پردازد.

کاپلان اوغلو برای چهارمین بار به عنوان نماینده ترکیه در جشنواره فیلم کن شرکت می‌کند. او در سال‌های ۲۰۰۷، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ نیز نماینده ترکیه دراین جشنواره بوده است.