اعلام رسمی قطع اینترنت ایران در چهار روز کنکور

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش ایران گفت: «قصد داریم با همکاری وزارت ارتباطات در زمان برگزاری کنکور در کل کشور اینترنت را قطع کنیم».

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن مروتی ضمن اعلام این خبر در یک برنامه تلویزیونی در صبح چهارشنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱ توضیح داد: «براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرحله اول کنکور ۱۴۰۲ در تاریخ ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ و مرحله دوم ۱۵ و ۱۶ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می شود».

مروتی که عضویت در هیئت ممیزه دانشگاه قم هم در کارنامه‌اش دیده می‌شود، درباره قطع اینترنت در ساعات برگزاری کنکور بیان کرد: «سال گذشته اینترنت به صورت نقطه‌ای قطع شده بود اما از آنتن‌های دیگر توانسته بودند آنتن بگیرند؛ چرا که اگر یک آنتن در منطقه‌ای قطع باشد، در همان منطقه این امکان وجود دارد که از آنتنی که کمی دورتر است خط را بگیرند. بنابراین ما قصد داریم در زمان برگزاری کنکور، اینترنت کل کشور را قطع کنیم».

اقدام برای قطع اینترنت در حالی مطرح شده که طبق گزارش‌های رسیده از ایران، وضعیت کنونی اینترنت بسیار وخیم بوده و دسترسی‌ به وب‌سایت‌ها و منابع اینترنتی غیر داخلی ایران بسیار محدود شده است. کاربران می‌گویند برای ساده‌ترین دسترسی‌ها نیز مجبور به استفاده از وی‌پی‌ان هستند.

 نیما یکی از کارکنان حوزه رسانه در ایران به ازجمله گفت: «حتی وقتی در گوگل چیزی را سرچ می‌کنیم، به‌جای منابع اصلی، سایت‌های ایرانی به کاربران پیشنهاد می‌شود. تقریبا تمام پیام‌رسان‌های غیر ایرانی هم فیلتر هستند. می‌توان گفت برای رفتن به هر سایت‌ غیر .ir باید از وی‌پی‌ان استفاده شود که خود تهیه وی‌پی‌ان هم به امری محال تبدیل شده است».