افتتاح نخستین فاز مترو فرودگاه استانبول؛ اردوغان: فاصله تکسیم تا فرودگاه استانبول ۴۱ دقیقه می‌شود

ظهر ۲۹ ژانویه، نخستین فاز از خط مترو M11 استانبول با حضور رجب طیب اردوغان رئيس‌جمهور ترکیه افتتاح شد. در فاز نخست، ارتباط مترویی بین ایستگاه‌های گایرت‌تپه و کائیت‌هانه برقرار شد. اردوغان در مراسم گشایش این خط مترو اعلام کرد که با برقراری کامل این خط مترو، فاصله بین میدان تکسیم تا فرودگاه استانبول به ۴۱ دقیقه کاهش می‌یابد.

به گزارش شبکه NTV، رئيس‌جمهور ترکیه در این مراسم افتتاحیه گفت: «امروز خوشحالیم که پروژه دیگری را افتتاح می‌کنیم که بار ترافیکی استانبول را کاهش می‌دهد. این خط مترو (M11) به طول ۳۷.۵ کیلومتر، زندگی برادران و خواهران ما را در استانبول آسان می‌کند».

اردوغان درباره ظرفیت و امکانات این خط مترو عنوان کرد: «ظرفیت مسافر روزانه ما در این خط ۶۰۰ هزار نفر خواهد بود. با راه‌اندازی این خط، فاصله بین گایرت‌تپه تا فرودگاه استانبول به ۳۰ دقیقه، فاصله بین «لونت ۴» تا فرودگاه به ۴۵ دقیقه و مسافت بین تکسیم و فرودگاه به ۴۱ دقیقه کاهش می‌یابد.

رئیس‌جمهور ترکیه درباره حجم راه‌آهن استانبول توضیح داد:‌ «با راه‌اندازی این خط، طول شبکه‌ ریلی تکمیل‌شده در استانبول به ۳۳۸.۵ کیلومتر افزایش می‌یابد». وی درباره تعهدات دولت بیان کرد: «وقتی ما چیزی می‌گوییم، آن را انجام می‌دهیم و کار را معلق نمی‌گذاریم».

کار ساخت خط مترو M11 استانبول با سرمایه‌گذاری هزار میلیون یورو در دسامبر سال ۲۰۱۶ آغاز شد. این خط مترو که طبق اعلام قبلی در ماه مارس امسال تکمیل می‌شود، ۱۶ ایستگاه از گایرت‌تپه در منطقه بشیکتاش تا هالکالی در منطقه کوچوک‌چکمجه خواهد داشت.