افزایش بیش از ۶ میلیارد دلار صادرات مبلمان، کاغذ و محصولات جنگلی ترکیه

صادرات مبلمان، کاغذ و محصولات جنگلی ترکیه رکورد سالانه تمام دوران را در ۱۱ ماه سال جاری شکست و برای اولین بار از ۶ میلیارد دلار فراتر رفت.

بر اساس داده‌های انجمن صادرکنندگان مبلمان، کاغذ و محصولات جنگلی استانبول، صادرات مبلمان، کاغذ و محصولات جنگلی ترکیه در ژانویه تا نوامبر سال جاری ۲۵.۸ درصد افزایش یافته است.

صادرات این بخش که در مدت مذکور به ۶.۲ میلیارد دلار رسید، در سال گذشته ۵.۶ میلیارد دلار بوده است.

انتظار می‌رود این بخش صادرات خود را در سال جاری نسبت به سال ۲۰۲۰ حداقل یک میلیارد دلار افزایش دهد.

صادرات مبلمان در ۱۱ ماهه سال جاری با رشد ۲۴.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ به ۳ میلیارد و ۸۵۹ میلیون دلار رسید.

صادرات بخش مبلمان، کاغذ و محصولات جنگلی با ۳۳.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ به ۶۹۵.۸ میلیون دلار در ماه گذشته رسید.

در این مدت صنعت مبلمان ترکیه ۴۰۶.۱ میلیون دلار صادرات داشته است.

در این دوره، این بخش بیشتر تخت و گهواره برای کودکان، مبلمان راحتی، مبلمان چوبی و فلزی غذاخوری و مبلمان با قابلیت تبدیل شدن به تخت را صادر کرد.

بیشترین صادرات در این دوره به کشورهای آمریکا، آلمان، انگلیس، عراق و اسرائیل صورت گرفته است.

احمد گولچ، رئیس انجمن صادرکنندگان مبلمان، کاغذ و محصولات جنگلی استانبول به خبرگزاری آناتولی گفت که بخش مبلمان به طور مداوم شتابی را که در بخش صادرات در سال‌های اخیر به دست آورده است را حفظ کرده‌اند.

وی افزود: این بخش بدون توجه به شرایط موجود به تولید و صادرات خود ادامه می‌دهد و توانسته توجه بسیاری از غول‌های مبلمان بین المللی در جهان را به خود جلب کند. امروز شرکت‌های جهانی تصمیم دارند تولید خود را در کشور ما افزایش دهند.

گولچ تصریح کرد که بسیاری از شرکت‌های بین المللی شروع به تولید مبلمان در ترکیه کرده‌اند. این روند شتاب تولید و صادرات صنعت ما را بیشتر خواهد کرد.

وی گفت که انتظار داریم سرمایه‌گذاری‌های هدایت‌شده به کشورمان در سال ۲۰۲۳ به ۳ میلیارد دلار و در سال ۲۰۳۰ به ۱۰ میلیارد دلار برسد.