افزایش تقاضا برای خرید کتاب‌های دست دوم در ترکیه؛ کتاب نو: ۱۵۰۰ لیر کتاب دست دوم: ۱۲۰ لیر

    با افزایش قیمت کتاب در ترکیه، بسیاری از متقاضیان به خرید کتاب‌های دست دوم روی آورده‌اند. یکی از پرفروش‌ترین این کتاب‌ مجموعه آزمون‌های KPSS است که چاپ تازه آن بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر به فروش می‌رسد. در حالی که قیمت همین کتاب به شکل دست دوم، ۱۲۰ لیر است.

    به گزارش وب‌سایت خبری دووار در روز پنج‌شنبه ۲ نوامبر، این روزها بسیاری از نوشت‌افزار فروشی‌ها بخشی را به کتاب‌های دست دوم اختصاص داده‌اند. باکی ارکان، یکی از فروشندگان این صنف گفت: «ما علاوه بر کتاب دست دوم، کتاب بازیافتی هم می‌فروشیم. بعد از افزایش قیمت کاغذ، این امری ضروری است. بیشتر کتاب‌های نویی که ۲۰۰ تا ۲۵۰ لیر قیمت دارند را می‌توان به شکل دست دوم ۳۰ تا ۴۰ لیر خرید».

    ارکان با بیان اینکه کتاب‌های دست دوم در دو سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده، افزود: «به خصوص کتاب‌های KPSS بسیار پرمتقاضی هستند و دانشجویان توان مالی خرید آن به شکل نو را ندارد. ما هر جلد دست دوم این کتاب را ۲۰ لیر می‌فروشیم. قیمت بالای کتاب باعث شده تا بسیاری از افراد از خرید کتاب‌های مورد نظرشان منصرف شوند».

    جمال بابااوغلو، سردبیر یکی از ناشران ترکیه در اینباره گفت:‌ «افزایش قیمت کتاب عمدتاً به دلیل خصوصی‌سازی کارخانه‌های کاغذ بوده است. برای مثال کارخانه کاغذ «سکا»، به یکباره فروخته شد. علاوه بر این، به دلیل واردات کاغذ از خارج و افزایش قیمت دلار در سال‌های اخیر، ناچاراً قیمت کتاب افزایش چشم‌گیری داشته است».