افزایش خرید و فروش طلای تقلبی در ترکیه

با افزایش چشم‌گیر قیمت طلا در بازار طلا و جواهر ترکیه،‌ به تازگی شکایت‌های مردمی نسبت به فروشندگان طلای تقلبی نیز افزایش یافته است.

به گزارش روزنامه «دووار» در تاریخ ۲۲ نوامبر،‌ طلاهای تقلبی معمولاً با مهر جعلی وزارت خزانه‌داری خرید و فروش می‌شوند. این طلاهای جعلی، عیار بسیار پایین‌تری نسبت به طلای زینتی و سکه‌های رسمی دارند. این امر موجب شده تا هم تاجرانی که محصول طلا را می‌فروشند و هم خریداران، ضرر زیادی را متحمل شوند.

به گفته ویسل توپراک، یک جواهرساز اهل اورفا، یکی از مشتریان او سکه جمهوریت تمام را به قیمت ۱۲هزار لیر از فروشنده دیگری خریده و پس از مدتی متوجه تقلبی بودن آن شده بود. او مجبور شد سکه را به قیمت ۹ هزار و ۵۰۰ لیر بفروشد که بیش از دو هزار لیر ضرر برای او به همراه داشت. توپراک به شهروندان توصیه کرد تا حد امکان سکه‌ طلای ضرب جدید و از فروشنده مطمئن خریداری کنند.

سکه‌های طلا در ترکیه توسط اداره کل ضرابخانه و چاپ تمبر و با عیار ۲۲ در اندازه‌ها و وزن‌‌های مختلف ضرب می‌شود. این سکه‌ها دو نوع دارند: «سکه آتا» و «سکه جمهوریت». سکه‌های آتا این روزها بیشتر در میان مردم محبوب است،‌ زیرا از آن به عنوان یک هدیه در مراسم‌ها نیز استفاده می‌کنند.