افزایش سه برابری مهاجران غیر قانونی در ترکیه

طبق داده‌های گارد ساحلی ترکیه، مهاجران غیرقانونی گرفتار شده در دریاهای این کشور، از ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱، افزایش چشمگیر یافته است.

 گارد ساحلی ترکیه از اول ژانویه تا اوایل آوریل امسال،  بیش از ۸۰۰۰ مهاجر غیرقانونی را در آب‌های خود نجات داده است. در ماه‌های مشابه سال ۲۰۲۱، این تعداد ۲۸۶۰ نفر بوده است.

گارد ساحلی همچنین اعلام کرد که بین ژانویه تا اوایل آوریل سال جاری ۵۵ قاچاقچی انسان را دستگیر کرده است. این تعداد در سه ماه اول سال قبل  ۱۰ نفر بوده است.

همچنین به گزارش این مرکز، یک مهاجر در ژانویه و دو نفر دیگر در ماه  فوریه سال جاری، در طول سفر در دریا جان خود را از دست دادند، در حالی که از  ژانویه تا مارس سال گذشته تعداد جان باخته‌ها ۴ نفر بوده است.

ترکیه همواره  یک گذرگاه کلیدی برای مهاجران غیرقانونی بوده است که می‌خواهند برای شروع زندگی جدید به اروپا بروند.  

در دسامبر ۲۰۲۱، گارد ساحلی ترکیه  هشدار داد که تلفات جانی در مسیر مهاجرت افزایش یافته است.

 اکثر مهاجرانی که قبلا با عبور از دریای اژه خود را به جزایر #یونان می‌رساندند، به دلیل به عقب راندن مهاجران و سیاست فشار اعمال شده توسط نیروهای امنیتی یونان، باعث شد که این افراد مسیرهای خود را مستقیماً به #ایتالیا تغییر دهند.

در بیانیه کتبی سازمان بین المللی مهاجرت گزارش شده است که تنها در۲ ماهه اول سال ۲۰۲۲، ۲۱ مهاجر غیر قانونی  در مرزهای زمینی جان خود را از دست داده‌اند که این رقم دو برابر تعداد مهاجرانی است که در ۲ماه اول سال ۲۰۲۱ جان خود را از دست داده بودند. 

در بیانیه کتبی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) به اقداماتی مانند عقب راندن، بازداشت و اخراج مهاجران در مرزهای زمینی و دریایی کشورهای اروپایی اشاره شده است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل از افزایش مرگ و میر مهاجران غیرقانونی در مرز ترکیه و یونان ابراز نگرانی کرده و در خصوص موضوع به عقب راندن مهاجران از مرز یونان واکنش نشان داده است.

به گزارش این سازمان، در سال گذشته تقریباً ۳۵۰۰ مهاجر غیر قانونی که می خواستند از طریق دریا به کشورهای اروپایی بروند در راه جان باختند. ۵۵ نفر از مجموع مرگ و میر مهاجران در سال گذشته مهاجرانی بودند که از مرز یونان به عقب رانده شدند.