افزایش صادرات غلات ترکیه

آناتولی (آنکارا)- افزایش صادرات انواع حبوبات و غلات از ترکیه طی ۶ ماه سال‌جاری با افزایش ۱۹.۷ درصدی نسبت به سال گذشته به بیش از ۴.۱ میلیارد دلار رسید.

براساس تازه‌ترین داده‌های اتحادیه صادر کنندگان جنوب شرقی آناتولی (GAİB)، صادرات انواع حبوبات و غلات از ترکیه در۶ ماه اول سال ۲۰۲۱ با افزایش ۱۹.۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به بیش از ۴.۱ میلیارد دلار رسید.

طی این مدت ۴ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۴۳۰ تن انواع حبوبات و غلات به ارزش ۴ میلیارد و ۱۵۵ میلیون و ۶۴۳ دلار از ترکیه به خارج از کشور صادر شده است.

طبق این داده‌ها کیک – بیسکویت با ۵۸۲ میلیون و ۶۰۳ هزار دلار دارای بیشترین میزان سهم در این بخش بود.

در این دوره زمانی به میزان ۵۵۵ میلیون و ۳۱۳ هزار دلار روغن نباتی و ۴۹۲ میلیون و ۸۹۸ دلار نیز آرد گندم صادر شد.

همچنین در ۶ ماه اول امسال، ترکیه با ۶۵۶میلیون و۳۶۴ هزار دلار بیشترین غلات، حبوبات، دانه‌های روغنی و فرآورده های آنها را به عراق صادر کرده است. پس از آن نیز کشورهای سوریه با ۲۷۲ میلیون و ۸ هزار دلار و آمریکا با۲۳۶ میلیون دلار مقاصد اصلی صادراتی بوده‌اند.

بدین ترتیب صادرات این اقلام به سوریه طی شش ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۱.۴ درصد افزایش یافته است.

محصوم آلتون کایا رئيس اتحادیه دانه های روغنی٬ حبوبات و محصولات صادراتی منطقه جنوب شرقی آناتولی در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت که بازار غلات، حبوبات، دانه‌های روغنی و فرآورده های آنها از لحاظ صادرات ترکیه بسیار حائز اهمیت هستند.

آلتون کایا با بیان اینکه اهمیت صنعت غلات و حبوبات در سراسر جهان ، به ویژه در دوره شیوع ویروس کرونا درک شده است، اشاره کرد که ترکیه سال گذشته بیش از ۷ میلیارد دلار در این بخش صادرات انجام داده است.