افزایش فروش گوشی‌ دست دوم در ترکیه

با افزایش قیمت تلفن‌های همراه هوشمند نو، مشتریان در ترکیه، به ویژه جوانان، رو به خرید گوشی‌های دست دوم آورده‌اند. مشاهدات بازار نشان می‌دهد فروش گوشی‌های دست دوم این روزها بیش از پیش افزایش داشته است.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۲۵ سپتامبر، خرید گوشی‌های هوشمند جدید، به دلیل عوامل متعددی ازجمله تورم و نرخ بالای ارز خارجی، برای بسیاری از مصرف‌کنندگان تقریبا غیرممکن شده است. 

محمت آکیف اوزدمیر،‌ مدیرعامل Easy Cep درباره این موضوع بیان کرد: «میانگین قیمت یک گوشی هوشمند جدید در ترکیه با ۴۵ درصد افزایش از حدود ۱۱ هزار لیر به ۱۷ هزار لیر در ماه سپتامبر رسیده است. به همین دلیل فروش گوشی‌های بازسازی‌شده با اقساط ۱۲ ماهه با استقبال مواجه شده است».

به گفته اوزدمیر، هر سال حدود ۱۱ میلیون اسمارت‌فون نو در ترکیه به فروش می‌رسد. وی گفت: «تا به اینجای سال جاری، بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دستگاه تلفن بازسازی شده در کشور به فروش رسیده است». پیش‌بینی می‌شود در صورت تداوم وضع موجود، میزان فروش گوشی‌های بازسازی‌ شده در سال ۲۰۳۰ به ۲.۵ میلیون دستگاه برسد.

فاروک کُجاباش مدیر عامل MediaMarkt Türkiye نیز در این باره توضیح داد: «بازار گوشی‌های هوشمند دست دوم، این روزها بسیار پر جنب و جوش است. اسمارت‌فون‌های تعمیر و بازسازی‌شده این روزها «گوشی نو» محسوب می‌شوند. به هرحال مردم به دنبال راهی جایگزین در مواجهه با هزینه‌های بالا هستند».