افزایش ۲۸ درصدی درخواست‌های پناهندگی؛ سوریه، افغانستان و ترکیه؛ بیشترین متقاضیان پناهندگی در اتحادیه اروپا

بر اساس آمار منتشر شده از سوی آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا، در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۳، شمار متقاضیان پناهندگی در اتحادیه اروپا، ۲۸ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل افزایش داشته است. شهروندان افغانستان، سوریه و ترکیه بیشترین متقاضیان پناهندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده‌اند. 

به گزارش خبرگزاری یورونیوز در تاریخ ۶ سپتامبر،‌ آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا (EUAA) اعلام کرده است که در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۳، تعداد ۵۱۹ هزار نفر در اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده‌اند. انتظار می‌رود تا پایان سال جاری، تعداد درخواست‌‌های پناهندگی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا از مرز یک میلیون نفر فراتر رود.

طبق آمار آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا، ۴۴ درصد از متقاضیان پناهندگی در نیمه نخست امسال، مربوط به شهروندان سوریه، افغانستان، ونزوئلا، ترکیه و کلمبیا بوده‌ است. در این مدت سوریه‌ای‌ها با ۹۵ درصد و افغانستانی‌‌ها با ۵۸ درصد، بیشترین آمار پذیرفته‌شدن درخواست پناهندگی را داشته‌اند. از سال ۲۰۱۹ تاکنون، شمار موارد قبولی پناهندگی در بین اتباع ترکیه از ۵۴ درصد به ۲۸ درصد کاهش یافته است.

این گزارش نشان می‌دهد که میزان درخواست‌های پناهندگی برای اتباع روسیه از ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳۵ درصد در سال ۲۰۲۳ و برای ایرانی‌ها از ۳۱ درصد در سال ۲۰۲۰ به ۴۷ درصد در سال ۲۰۲۳، افزایش یافته است. 

بر اساس اعلام آژانس اتحادیه اروپا، آلمان کشوری است که بیشترین شمار درخواست پناهندگی را در نیمه اول سال ۲۰۲۳ دریافت کرده است. پس از آلمان، کشور فرانسه قرار دارد که حدود چهل و یک درصد از درخواست‌های پناهندگی را در بازه زمانی یادشده پذیرفته است.