افزایش ۵۰ درصدی صادرات فرش ترکیه


  صادرات فرش ترکیه در چهار ماه اول سال جاری با 50 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 1 میلیارد و 75 میلیون دلار رسید.

  فرش‌های دستباف که از مناطق مختلف ترکیه به منطقه Döşemealtı آنتالیا آورده شده، بر روی مزارع پهن شده تا آفتاب رنگ آن‌ها را یکدست‌ کند.(Süleyman Elçin – AA-2021)

  )

  به گزارش خبرگزاری آناتولی، بر اساس داده‌های مجمع صادرکنندگان ترکیه (TIM)، صادرات فرش ترکیه طی چهار ماه اول سال 2021 با 50 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 1 میلیارد و 75 میلیون دلار رسید.

  بر اساس این داده‌ها، صادرات فرش ترکیه تنها در ماه آوریل امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته با افزایش 305 درصدی به 305 میلیون و 947 هزار دلار رسیده است.

  صادرات فرش ترکیه در 4 ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 46.4 درصد افزایش یافته و به 1 میلیارد و 75 میلیون و 4 هزار دلار رسیده است. این درحالیست که در مدت مشابه سال گذشته این رقم 733 میلیون و 670 هزار دلار بود.


  تنها در گازیانتپ (Gaziantep) روزانه یک میلیون متر مربع فرش ماشینی تولید می‌شود. کارآفرینان این شهر صنعتی شرق ترکیه از سال‌ها پیش با قالی‌بافی کار خود را آغاز کردند. پس از حمایت‌های دولتی در دهه ۲۰۱۰، حالا بیش از ۱۵۰ شرکت صادرات فرش ماشینی و دستباف تنها در این شهر فعال هستند. ترکیه تولید کننده ۴۰٪ قطعه فرش‌های جهان است. (KategoriEkonomi-۲۰۱۳)


  فرش ترکیه در خانه‌های ۱۳۹ کشور جهان

  این گزارش در ادامه خبر می‌دهد، از اول ماه مه سال 2020 الی 30 آوریل سال 2021 از ترکیه به 139 کشور جهان به مبلغ 2 میلیارد و 944 میلیون و 994 هزار دلار فرش صادر شده است.

  ایالات متحده در صدر فهرست کشورهای عمده وارد کننده فرش ترکیه قرار دارد. پس از آمریکا، امارات متحده عربی، لیبی، انگلستان و آلمان در رده‌های بعدی قرار دارند.

  صلاح الدین کاپلان، رئیس بخش تولید کنندگان فرش مجمع صادرکنندگان ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: در شرایط پاندمی کرونا دوران دشواری را سپری می‌کنیم. اما افزایش 300 درصدی صادرات در ماه آوریل باعث افزایش روحیه در بخش تولید فرش کشور شده است.

  وی همچنان با اشاره به اهمیت بهداشت در همه‌گیری کرونا و درک شعار «محصولات ترکیه بی‌خطر است» در سراسر جهان، افزود: تلاش‌های ما در حال نتیجه دادن است و امسال را بسیار خوب آغاز کردیم.

  (۲۰۱۵ Ensar Özdemir)

  با سرمایه‌گذاری های جدید در صنایع فرش ماشینی گازیانتپ، ظرفیت تولید به ۴۸۱ میلیون متر مربع در سال رسیده است. کارخانه‌های فرش ماشینی گازیانتپ تقریبا ۸۰درصد فرش‌های ماشینی دنیا را تامین می‌کنند. این شهر به‌تنهایی ۷۰٪سهم صادرات فرش ترکیه را در دست دارد. گرچه صنایع فرش ترکیه در ‍پی تحولات خاورمیانه ازجمله در سوریه و عراق آسیب دید، اما توانست با بازاریابی و کشف بازارهای جدید در کشورهای دیگر، خود را دوباره به ظرفیت پیش‌بینی شده برساند.