اقداماتی برای مهار تورم ترکیه؛ به دنبال سرمایه‌گذاران در نیویورک

محمت شیمشک وزیر دارایی و حافیظه گایه ارکان رئیس بانک مرکزی ترکیه، ماه آینده برای دیدار با سرمایه‌گذاران به نیویورک سفر می‌کنند.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۱۹ دسامبر، دیدار این دو مقام بلندپایه اقتصادی ترکیه با سرمایه‌گذاران، به عنوان بخشی از اقدامات «روز سرمایه‌گذار» در ۱۱ ژانویه برگزار خواهد شد. بانک مرکزی اعلام کرده که در این دیدار، برنامه معینی به سرمایه‌گذاران احتمالی در نیویورک ارائه می‌کند.

هفته گذشته نیز شیمشک و ارکان به همین منظور به اسپانیا سفر کردند. این دو مقام مسئول در این سفر با برخی از نمایندگان شرکت‌های بزرگ صنعتی و همچنین مقامات دولتی اسپانیا ازجمله معاون اول نخست وزیر و رئیس بانک مرکزی این کشور دیدار کردند.

کمیته سیاست پولی بانک مرکزی، روز ۲۱ دسامبر، آخرین تصمیم خود در سال ۲۰۲۳ درباره نرخ بهره را اعلام خواهد کرد. طبق پیش‌بینی‌ها، بانک مرکزی ترکیه که نرخ بهره را از ماه ژوئن تاکنون ۳۱۵۰ واحد افزایش داده، احتمال دارد با افزایش مجدد ۲۵۰ واحدی، نرخ بهره را در پایان سال روی ۴۲.۵ درصد به ثبت برساند.

در شرایطی که ترکیه تلاش می‌کند تا از طریق جذب سرمایه خارجی با تورم افسارگسیخته مقابله کند، اخیرا مقاله‌ای در نیویورک تایمز منتشر شده که ترکیه را با اتهام حمایت مالی از گروه‌های تروریستی روبرو کرده است. در پاسخ به این مقاله، وزارت خزانه داری و دارایی اعلام کرد که سیستم مالی ترکیه با رعایت کامل تعهدات بین‌المللی عمل می‌کند.