اقدامات جدید امنیتی در بخش تجارت الکترونیک ترکیه

به گفته سازمان حفاظت از داده‌های شخصی ترکیه (KVKK) با عبور حجم تجارت الکترونیک این کشور از سقف یک تریلیون لیر، مجموعه‌ای از اقدامات امنیتی برای حفاظت از داده‌های خصوصی شهروندان و جلوگیری از کلاهبرداری‌های دیجیتال اجرا خواهد شد.

به گزارش وب‌سایت خبری «میلیت» در روز دوشنبه ۹ اکتبر،‌ بر اساس مقررات جدید، پلتفرم‌های تجارت الکترونیک، حق انتقال و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی کاربران و داده‌های آماری به اشخاص ثالث یا دیگر کشورها را ندارند. قانون تجارت الکترونیک تصریح می‌کند که داده‌‌های تجاری شهروندان تنها برای توسعه تجاری داخلی قابل استفاده است.

رحمی آک‌تپه، رئیس انجمن انفورماتیک ترکیه (TBD) با بیان اینکه در سال‌های اخیر وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک با تهدیدات سایبری زیادی مواجه بوده‌اند، گفت: «با تجزیه‌‌وتحلیل داده‌های شخصی و تجربیات کاربران توسط هوش مصنوعی، می‌توان الگوهای رفتاری مردم و جامعه یک کشور را تعیین کرد. همین نکته می‌تواند امنیت یک کشور را در خطر قرار دهد».

آک‌تپه همچنین هشدار داد: «به منظور جلوگیری از جاسوسی الکترونیکی از کاربران، استفاده از احراز هویت دومرحله‌ای هنگام خرید آنلاین نکته بسیاری مهمی است. همچنین بهتر است کاربران هنگام تراکنش آنلاین از شبکه‌های وای‌فای عمومی استفاده نکنند».

از دیگر نکات امنیتی می‌توان به این موارد اشاره کرد: «استفاده از رمز عبورهای قوی و منحصربه‌فرد»، «عدم کلیک بر روی لینک، پیوست یا ایمیل‌های مشکوک»، «استفاده از وب‌سایت‌های رسمی هر برند برای خرید کالا» و «دقت بر وجود عبارت https:// در مرورگر وب».