«الشرق الاوسط» فاش کرد اختلاف بر سر ارتباط با اسرائیل؛ دلیل لغو سفر رئیسی به ترکیه

روزنامه الشرق الوسط ترکی، در مطلبی فاش کرد که دلیل لغو ناگهانی سفر رئيس‌جمهور ایران به ترکیه، اختلاف رئيسی با اردوغان بر سر ارتباط با اسرائیل است. این روزنامه تشریح کرد که جمهوری اسلامی توقعی بیش از لفاظی علیه اسرائيل را از ترکیه دارد.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط ترکی در تاریخ ۱۰ دسامبر، رجب طیب اردوغان روز ۱۱ نوامبر، هنگام بازگشت از سفر عربستان اعلام کرد که روز ۲۸ نوامبر در آنکارا میزبان ابراهیم رئيسی خواهد بود. اما درست یک روز پیش از دیدار روسای جمهور ایران و ترکیه، این سفر بدون توضیح از سوی طرفین لغو شد.

حالا «منابع دیپلماتیک» به الشرق الاوسط ترکی توضیح داده‌اند که این لغو ناگهانی به نارضایتی جمهوری اسلامی ایران از عملکرد ترکیه در موضوع جنگ غزه مربوط است. اردوغان در زمان اعلام سفر رئیسی به ترکیه گفته بود که هدف از این دیدار، تعیین موضع مشترک در قبال غزه است.

الشرق الاوسط نوشت: «رئیسی به دلیل روابط مستمر ترکیه با اسرائیل، به رغم فراخواندن سفیر این کشور برای مشورت، می‌خواهد فشار بیشتری به ترکیه وارد کند. از سوی دیگر، ناظران بر این عقیده‌اند که جنگ غزه، رویارویی آنکارا و تهران را آشکار کرده و ممکن است نوعی رقابت بر سر نقش‌ها و تاثیرگذاری بر موضع حماس وجود داشته باشد».

هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه که در نشست شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک حضور پیدا کرده بود گفت که لغو سفر رئيس‌جمهور ایران به ترکیه، هیچ ارتباطی به روابط تجاری و اقتصادی ترکیه و اسرائيل ندارد؛ اما از ذکر علت اصلی لغو این سفر اجتناب کرد.

حاجی ایغور، مدیر مرکز مطالعات ایرانی استانبول در این رابطه گفت: «در حالی که تهران انتظار دارد ترکیه به تجارت مستقیم و غیرمستقیم خود با اسرائیل پایان دهد، آنکارا رویکردی را در پیش گرفته که نشان می‌دهد تفکیک مسائل سیاسی و تجاری برایش اهمیت دارد».

در آخرین رویداد مرتبط، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۱۱ دسامبر گفت که دلیل لغو سفر رئیس‌جمهور ایران به ترکیه، عدم صدور روادید سفر آقای امیرعبداللهیان برای سفر به مقر سازمان ملل متحد (نیویورک) و دیدار با هاکان فیدان در آمریکا پیش از دیدار روسای جمهور دو کشور بوده است. کنعانی تاکید کرد که روابط ایران و ترکیه سازنده و مکمل است.