امریکا : تلاش و زحمات ترکیه در افغانستان قابل تقدیر است

فرودگاه کابل PHOTO:GETTY

آناتولی (واشنگتن)- سخنگوی وزارت دفاع آمریکا از ترکیه بابت حمایت و اقدامات لازم در راستای اطمینان از فعالیت ایمن فرودگاه بین‌المللی کابل در افغانستان قدردانی کرد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود  اعلام کرد: واشنگتن از ترکیه برای حمایت و اقدامات لازم در راستای اطمینان از فعالیت ایمن فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در کابل، پایتخت افغانستان سپاس‌گزار است.

وی افزود: هنوز سربازان آمریکایی در فرودگاه کابل حضور دارند، اما وضعیت سربازان پس از اتمام روند خروج از افغانستان ارزیابی خواهد شد.

کربی گفت: ما هنوز در حال مذاکره با ترک‌ها در مورد چگونگی روند تامین امنیت در فرودگاه هستیم و از آن‌ها به خاطر حمایت و تلاش‌های‌شان سپاسگزاریم.

وی با یادآوری اظهارات هفته گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: «ما با ترک‌ها جلسات مثمر و سازنده‌ای داشتیم. هیچ اختلاف نظری بین ما وجود ندارد. ما در حال همکاری با آنکارا بر روی برخی از مدل‌ها و الزامات هستیم».

کربی اظهار داشت: «ترکیه تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی را در چارچوب ماموریت پشتیبانی قاطع خود تضمین می‌کند. با خروج همه نیروها از افغانستان، باید مقدمات اینكه چه كس دیگری به تركیه كمک خواهد کرد و چگونگی ارائه این كمک‌ها فراهم شود».

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در نشست خبری روزانه خود در این باره گفت: «با توجه به خروج آمریکا و وضعیت امنیتی گسترده در افغانستان، ما مطمئنا از نقش سازنده ترکیه و همچنین حمایت آنها از روند دیپلماتیک استقبال می‌کنیم».

پیشتر خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه با لوید آستین، همتای آمریکایی خود به‌صورت تلفنی پیرامون مدیریت این فرودگاه بین‌المللی بحث و رایزنی کردند.