امضای توافق‌نامه همکاری میان ترکیه و اوکراین؛ دیدار اردوغان و زلنسکی در استانبول

شب ۷ جولای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در کاخ وحدالدین استانبول حدود دو ساعت و نیم دیدار کردند. در این نشست طرفین به بحث و رایزنی پیرامون موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله روابط دوجانبه، آخرین تحولات جنگ روسیه و اوکراین و توافقنامه کریدور غلات دریای سیاه که 17 جولای انقضا می‌یابد پرداختند. 

در نتیجه این نشست ترکیه و اوکراین توافق‌نامه‌ همکاری در حوزه صنایع استراتژیک برای حمایت از پروژه‌های مشترک در زمینه سیستم‌های موتوری، تحقیق و توسعه موتور، فعالیت‌های تولید و نگهداری به‌ویژه در حوزه پهپادها را امضا کردند.

پس از دیدار دوجانبه و در نشست خبری، اردوغان ضمن اشاره به تلاش‌های فشرده آنکارا برای پایان دادن به جنگ میان روسیه و اوکراین تاکید کرد از بازسازی اوکراین حمایت همه‌جانبه به عمل می‌آوریم. وی تاکید کرد ترکیه به کشوری تبدیل شده است که فشرده‌ترین تلاش‌ها را برای پایان دادن به جنگ روسیه و اوکراین از طریق مذاکره بر اساس قوانین بین‌المللی انجام می‌دهد.

رئیس جمهوری ترکیه ضمن ابراز امیدواری نسبت به تمدید توافق کریدور غلات دریای سیاه که 17 جولای منقضی می‌شود، تاکید کرد: انتظار می‌رود مهلت اعتبار این توافق‌نامه به جای هر دو ماه یک بار دست‌کم هر 3 ماه یک بار تمدید شود. برای افزایش مدت زمان آن به ۲ سال تلاش می‌کنیم.

زلنسکی، ضمن تشکر از ترکیه بابت حمایت بی‌دریغش از تمامیت ارضی و حاکمیت کشورش، تاکید کرد خواسته ما اجرای طرح صلح است و آنکارا آماده پذیرفتن هدایت این موضوع است.

رئیس‌جمهور اوکراین تصریح کرد: خواسته ما اجرای طرح صلح است، ترکیه آماده پذیرفتن هدایت این موضوع است. وی با بیان اینکه در دیدار با رئیس‌جمهور ترکیه پیرامون نشست ناتو در ویلنیوس نیز بحث و تبادل نظر صورت گرفته است، گفت: اظهارات جناب آقای اردوغان مبنی بر اینکه اوکراین شایسته عضویت در ناتو است، مایه خرسندی است.