امیدها در استانبول، تنش‌ها در اوکراین؛ توافق مسکو و کی‌یف برای کاهش اقدامات نظامی

نخستین روز مذاکرات میان هیئت‌های روسیه و اوکراین در کاخ دولماباغچه استانبول به پایان رسید. ولادیمیر مدینسکی مشاور ولادمیر پوتین ریاست هیئت روسیه را بر عهده داشت و میخائیل پودولیاک مشاور دفتر ریاست جمهوری ولادمیر زلنسکی نیز در رأس هیئت اوکراینی نشسته بود.

روز سه شنبه ۲۹ مارس مذاکرات روسیه و اوکراین در استانبول به میزبانی ترکیه برگزار شد. این نشست که بین هیئت‌های روسیه و اوکراین، صبح امروز در دفتر کاری ریاست جمهوری ترکیه در کاخ دلمه باغچه استانبول آغاز شده بود، حوالی ساعت ۱۵ به وقت محلی  به پایان رسید. 

طرف اوکراینی پیش از نشست تاکید کرده بود که هدف این مذاکرات دستیابی به توافق بر سر تضمین‌های امنیتی بین‌المللی برای اوکراین است و تنها با چنین توافقی می‌توانیم جنگ را پایان دهیم. اگرچه این توافق حاصل نشده است اما معاون وزیر دفاع اوکراین نیز اعلام کرد: «طی مذاکرات استانبول درباره کاهش اقدامات نظامی در مناطق کی‌یف و چرنیگوف به توافق رسیدیم».

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه که به همراه ابراهیم کالین مشاور و سخنگوی دولت ترکیه در نشست پایانی این مذاکره حضور یافت اعلام کرد که «مهم‌ترین پیشرفت در مذاکرات (روسیه-اوکراین)، از آغاز جنگ امروز حاصل شد».

سرگئی شویگو، وزیر دفاع #روسیه که همزمان با اتمام این مذاکرات سخنرانی می‌کرد، با بیان اینکه ارتش روسیه در اوکراین به برتری هوایی دست یافته است، گفت: «نیروی هوایی و سامانه‌های پدافند هوایی اوکراین به طور گسترده منهدم شده است. تا امروز ۱۲۳ فروند هواپیما از مجموع ۱۵۲ هواپیما، ۷۷ فروند از ۱۴۹ فروند بالگرد و ۱۵۲ سامانه موشکی پدافند هوایی از ۱۸۰ سامانه را منهدم کرده‌ایم».

بر خلاف دستاوردهایی که در مذاکرات برای برقراری صلح در برخی مناطق به دست آمده بود وزیر دفاع روسیه بر ادامه «عملیات نظامی» برای رسیدن به اهداف تعیین شده خبر داد.

آقای پودولیاک پس از پایان نشست در جمع خبرنگاران با بیان این‌که یکی از مفاد مذاکرات، دستیابی به آتش‌بس برای حل مشکلات بشری انباشته شده است، گفت: «افزایش نقض قوانین جنگ مشکل بسیار مهمی است. هر دو طرف باید قوانین جنگ را رعایت کنند، هرگونه تخلف باید از سوی مراجع ذیربط به طور کامل بررسی و تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد».

در حالی که هیئت روسیه تنها به بیان این که نشست با طرف اوکراین در استانبول «سازنده» بود اکتفا کرد، هیئت اوکراینی نتایج مذاکرات امروز را برای برگزاری نشستی در سطح سران کشورها کافی دانست. معاون وزیر دفاع اوکراین نیز اعلام کرد: «در مذاکرات استانبول درباره کاهش اقدامات نظامی در مناطق کی‌یف و چرنیگوف به توافق رسیدیم».

وزیر امور خارجه ترکیه نیز اعلام کرد: «مهم‌ترین پیشرفت در مذاکرات (روسیه-اوکراین)، از آغاز جنگ امروز حاصل شد». مولود چاووش اوغلو ادامه داد: « شاهد نزدیکی طرفین در مذاکرات استانبول هستیم و این مسئله بسیار رضایت‌بخش است؛ چراکه در مورد برخی مسائل، تفاهم مشترک حاصل شد».

یک نکته جالب در حاشیه مذاکرات، حضور رومن آبراموویچ، میلیاردر و اولیگارش مشهور و مالک – حالا سابق – باشگاه چلسی در هیئت روسیه بود.  دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در جمع خبرنگاران در مسکو،اظهار داشت: «رومن آبراموویچ، با رضایت طرفین در مذاکرات روسیه و اوکراین در استانبول شرکت دارد، او عضو رسمی نیست اما از طرف ما در این نشست حضور دارد».

دورتر از استانبول و در سواحل شمال دریای سرخ، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در نشستی با فرماندهان ارتش مدعی شد: «مرحله اول «عملیات نظامی» ارتش روسیه در اوکراین به طور کلی به پایان رسیده است». گرچه این خبر امیدوارکننده‌ای نبود و این ژنرال روس تاکید کرد که «روسیه به عملیات نظامی خود در اوکراین تا رسیدن به اهداف تعیین شده ادامه خواهد داد».