اهدای زمین به خانواده‌های مجاهدین انتحاری طالبان

سراج‌الدین حقانی٬ سرپرست وزارت داخلۀ طالبان به هر یک از خانواده‌های مهاجمان انتحاری که آن‌ها را “استشهادی” خواند٬ وعده یک قطعه زمین داد.

سعید خوستی٬ سخنگوی وزارت داخله طالبان روز سه شنبه ۲۷(مهر – میزان) عکس‌ها و جزئیات دیدار حقانی با برخی خانواده‌های اعضای طالبان را در حساب توییتر خود منتشر کرده است.

به گزارش فرارو، او نوشته که آقای حقانی دیروز در هتل انترکانتیننتال کابل، به هر خانواده ده هزار افغانی و لباس هم توزیع کرده است.

 حقانی روز دوشنبه ۲۶ (مهر – میزان ) در دیدار با خانوادۀ مهاجمان انتحاری گروه طالبان در «هتل انترکانتیننتال» کابل، آنان را «قهرمانان اسلام و وطن» خواند. وی گفت که باید از هر گونه «خیانت» به آرمان‌های «شهیدان» خودداری شود.

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکۀ حقانی در فهرست قرمز ایالات متحدۀ امریکا قرار دارد. آمریکا برای هرگونه اخبار منجر به بازداشت یا کشته‌شدن او او ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. طالبان پیش از این اعلام کرده بود که حضور نام‌های «حقانی» و «متباقی» اعضای طالبان در فهرست سیاه آمریکا، نقض توافق‌نامه‌ دوحه است.

این عضو طالبان از پنج سال قبل معاونت رهبری این گروه را هم به عهده دارد.

در حدود ۱۵ سال گذشته طالبان به ویژه شبکه حقانی، مسئولیت حمله‌های بزرگ، به طور خاص حمله‌های انتحاری در کابل و سایر ولایت‌ها را به عهده داشته‌اند. این حمله‌ها جان هزاران غیرنظامی افغان را هم گرفته است.

طالبان در ماه آگوست کنترل افغانستان را به دست گرفتند و پس از آن حکومت سرپرست را اعلام کردند، اما تاکنون هیچ کشوری آن را به رسمیت نشناخته است.

جامعهٔ جهانی از طالبان می‌خواهند تا یک حکومت همه‌شمول را ایجاد کنند و به حقوق بشری تمامی افغان‌ها به شمول زنان و دختران احترام بگذارند.