اوربان: بدون ترکیه، مجارستان امنیت ندارد

ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان در نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در بوداپست تاکید کرد که بدون ترکیه، مجارستان امنیت ندارد.

روز ۱۸ دسامبر اردوغان برای شرکت در ششمین نشست شورای عالی همکاری راه‌بردی ترکیه-مجارستان به بوداپست پایتخت این کشور رفت. پس از این جلسه و در نشست مشترک خبری رئیس جمهور ترکیه و نخست وزیر مجارستان، اوربان خطاب به اردوغان گفت: «برای قرن پیش‌رو پروژه بسیار بزرگی مطرح کردید. قرن آینده متعلق به شما خواهد بود. به این موضوع اعتماد کرده و قراردادهایی منعقد کردیم».

نخست وزیر مجارستان بر اهمیت روابط دوجانبه میان کشورش و ترکیه تاکید کرده و اظهار داشت: «روابطمان با ترکیه را به سطح شراکت استراتژیک تقویت شده ارتقا دادیم. نمی‌دانم سطح بالاتر از این وجود دارد یا نه. از نظر دیپلماسی این بالاترین سطح دوستی و برادری است».

اردوغان نیز در این نشست خبری گفت: «با بیانیه سیاسی مشترکی که با اوربان امضا کردیم، روابط خود را از سطح شراکت راهبردی به سطح استراتژیک راهبردی استراتژیک شده ارتقا دادیم». او تاکید کرد که با برگزاری نشست‌های مشترک، همکاری‌های دو کشور را تقویت خواهیم کرد.

اردوغان افزود: «من از این خرسندم که مجارستان همچنان که در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ عهده‌دار ریاست اتحادیه اروپا خواهد شد، با قدرت بر حمایتش از عضویت کامل ما در اتحادیه اروپا تاکید خواهد کرد».

رئیس جمهوری ترکیه در جریان سفر رسمی خود به بوداپست، یک خودروی برقی ساخت ترکیه (توگ) به ویکتور اوربان هدیه داد و نخست وزیر مجارستان هم در عوض یک اسب به اردوغان اعطا کرد.