اولین دیدار رسمی مقامات چینی با طالبان در کابل

امروز هیئتی از چین طی دیداری رسمی از کابل، با معاون دفتر سیاسی طالبان درباره روابط دوجانبه این دو کشور تبادل نظر کردند. 

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر خبر داد که «مولوی عبدالسلام حنفی» معاون سیاسی این دفتر، با هیئتی از نمایندگان چین به طور رسمی در کابل دیدار کرده است. وی افزود که در این دیدار درباره امنیت سفارت چین و دیپلمات‌های این کشور و همچنین وضعیت کنونی افغانستان و روابط دو جانبه بین دو کشور گفت‌وگو شده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اظهار داشت که سفیر چین در این دیدار نسبت به کمک‌های بشر دوستانه کشورش به مردم افغانستان تاکید کرده است.

دیروز  گروه طالبان از کشورهای ایران، روسیه، ترکیه، چین، قطر و پاکستان دعوت کرد تا در مراسم اعلام ساختار جدید حکومت در این کشور شرکت کنند.

رابطه چین و طالبان پیش از کنترل کابل

دولت چین پیش از سقوط دولت مرکزی افغانستان مذاکرات متعددی با نمایندگان طالبان داشته اند.

روز یکشنبه ۱۵ آگوست، با ورود نیروهای طالبان به کابل و گریز اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از کشور، صفحه  جدیدی در تاریخ سیاسی افغانستان آغاز شده است. دو روز پیش از سقوط رسمی کابل، دولت چین آمادگی خود برای به‌رسمیت شناختن طالبان به عنوان حاکم مشروع افغانستان اعلام کرده بود. به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت چین به صورت رسمی به طالبان برای ادامه همکاری‌ها در راستای توافق صلح با دولت اشرف غنی تاکید کرده بود. 

تماس‌های دولت چین با طالبان، محدود به هفته‌ها و ماه‌های اخیر نبوده است. در سال ۲۰۱۹ نیز نمایندگان طالبان، با مقامات دولت چین در پکن دیدار کرده بودند. البته سطح نمایندگان طالبان در آن سال با هیئت نمایندگی این گروه در ماه جاری قابل مقایسه نیست و دیدار این افراد با مقامات دولت چین در آن زمان نیز به صورت علنی و عمومی صورت نگرفت.