اولین «شام دوستی» در بزرگداشت «حافظ، شاعر دوستی»

اولین «شام دوستی» موسسه فرهنگی اکو به مناسبت مناسبت بیستم ماه مهر روز بزرگداشت «حافظ، شاعر دوستی» به صورت شب شعر دیپلماتیک با حضور سفرای کشورهای عضو اکو و برخی سفرای کشورهای اروپایی برگزار شد.

دریا اورس سفیر ترکیه در ایران، ضمن ابراز خرسندی از حضور در برنامه بزرگداشت حافظ شیرازی تاکید کرد، روابط فرهنگی و هنری و ادبیات کلاسیک نقش موثری در تحکیم پیوندهای مهر و دوستی میان مردم و کشورها بر عهده دارند.

اورس در ادامه گفت: همه حضار ابیاتی از حافظ را به زبان‌های فارسی، ترکی و دیگر زبان‌ها قرائت کردیم. به این ترتیب فضا و محیطی برای توسعه روابط دوستی، محبت و برادری میان کشورها از طریق ادبیات ایجاد کردیم.

وی تصریح کرد: نه فقط روابط سیاسی و تجاری بلکه روابط فرهنگی و هنری و ادبیات کلاسیک نقش موثری در تحکیم پیوندهای مهر و دوستی میان مردم و کشورها بر عهده دارند.

اورس خاطرنشان کرد: از این لحاظ امشب اشعار حافظ شیرازی که تاثیر زیادی بویژه در ادبیات کلاسیک ترک داشته است، را به زبان‌های ترکی و فارسی خواندیم. ما نیز در این برنامه‌ که با هدف تقویت صلح و پیوندهای برادری و دوستی در منطقه و کشورها ترتیب داده شده، گرد هم آمدیم.

در این مراسم، دریا اورس، با خواندن غزلهایی از حافظ درباره روز بزرگداشت حافظ و لزوم اهمیت به هنرمندان در جمع ادیبان، حافظ شناسان و دیگر سفرای خارجی گفت: «درباره بزرگ بودن حافظ همین بس که امشب ما را از کشورهای دیگر در این شب لطیف جمع کرده است. راجع به او صحبت می‌کنیم و راجع به اشعارش گفت‌وگو می‌کنیم. این یعنی نامیرایی هنرمند و هنرمندان اگر نباشند آن وقت جاده خالی، خانه خالی و شهر خالی (اشاره به ترانه معروف افغانستانی) می‌شود. ما واقعا قدر هنرمندان را در هر جای دنیا باید بدانیم و به یاد آنها باشیم.»