اولین فضانورد ترکیه ساعت ۱:۱۱ بامداد روز پنج‌شنبه ۱۸ ژانویه به فضا می‌رود

در چارچوب نخستین ماموریت فضایی با سرنشین ترکیه، آلپر گزرآوجی، اولین فضانورد کشور خواهد بود که در ساعت ۱:۱۱ بامداد (به‌وقت محلی ترکیه) روز پنج‌شنبه ۱۸ ژانویه به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام می‌شود.

به‌ گزارش خبرگزاری آناتولی، برنامه فضایی ترکیه از سال ۲۰۲۱ و با اعلام رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور کشور آغاز شد. در ماه آوریل سال ۲۰۲۳، نام کلنل گزرآوجی که پیش از این خلبان نیروی هوایی ترکیه بوده، به‌عنوان نخستین مسافر فضایی ترکیه در رویداد تکنولوژی تکنوفست اعلام شد.

گزرآوجی ۱۳ آزمایش با موضوعاتی ازجمله سرطان، سلول‌های ایمنی و رشد جلبک را در مدت دو هفته در ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام خواهد داد. سایر سرنشینان این سفر عبارت‌اند از: «مایکل لوپز-آلگریا رهبر ماموریت فضایی از اسپانیا، والتر ویلادی خلبان نیروی هوایی از ایتالیا و مارکوس وانت نماینده آژانس فضایی اروپا از سوئد». فضاپیمای این ماموریت در ساعت ۱۳:۱۵ روز جمعه ۱۹ ژانویه در ایستگاه فضایی بین‌المللی فرود می‌آید.

بر اساس اعلام محمت فاتیح کاجیر، وزیر صنعت و فناوری ترکیه، روند کامل این سفر فضایی در پلنتاریوم‌های ساخته‌شده در میادین اصلی شهرها و مراکز علمی ترکیه به‌صورت زنده پخش می‌شود.