اول می روز جهانی کارگر؛ بیکار شدن ۶۵۸ هزار کارگر بر اثر زمین‌لرزه ۶ فوریه ترکیه

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی کار، در نتیجه زمین‌لرزه‌های ۶ فوریه کاهرامان‌ماراش در ترکیه، بیش از ۱۵۰ هزار محل‌ کار از بین رفته و در نتیجه آن ۶۵۸ هزار کارگر نیز بیکار شده‌اند. 

این گزارش تخمین می‌زند که کارگران آسیب‌دیده تا زمانی که معیشت آن‌ها بازسازی شود، هر یک به طور متوسط با کاهش درآمدی ماهانه بیش از ۲۳۰ دلار مواجه هستند. همچنین در نتیجه از بین رفتن گسترده مشاغل در مناطق زلزله‌زده، درآمد نیروی کار در مناطق زلزله‌زده حدود ۱۵۰ میلیون دلار در ماه کاهش یافته است. 

استان‌های زلزله‌زده ترکیه خانه بیش از چهار میلیون کارگر است که بیشتر آن‌ها در کشاورزی، تولید، تجارت و یا سایر مشاغل کار می‌کنند. در مالاتیا ۵۸.۸ درصد از ساعات کاری، در آدیامان ۴۸.۱ درصد و در هاتای بیش از ۴۵.۲ درصد ساعات کاری بر اثر زمین‌لرزه از بین رفته است. ‌

از دست دادن شغل اما تنها مشکل نیروی کار در این مناطق نیست. سازمان بین‌المللی کار نسبت به افزایش خطرات در حوزه ایمنی شغلی و کار کودکان هشدار داده و از جوامع بین‌المللی درخواست حمایت فوری کرده است. به گفته گیلبرت هونگبو، مدیرعامل سازمان بین‌المللی کار «مردم تنها زمانی می‌توانند زندگی خود را شروع کنند که معیشت آن‌ها بازسازی شود».