اکرم امام اوغلو شهردار استانبول به ۲ سال و ۷ ماه زندان محکوم شد

روز چهارشنبه ۱۴ دسامبر، طبق حکم صادر شده از دادگاه کیفری شماره 7 آناتولی استانبول، اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول، به اتهام توهین به  شورای عالی انتخابات ترکیه (YSK) به ۲ سال و ۷ ماه و ۱۵ روز زندان محکوم شده است.

اگرچه شاهدانی که به نفع امام‌اغلو مانند مشاور مطبوعاتی و مشاور سیاسی او در این جلسه دادگاه شهادت داده و گفتند «شهردار استانبول علیه شورای عالی انتخابات هیچ اظهار نظری که در آن توهین وجود داشته باشد انجام نداده است»؛ با این حال شهادت آن‌ها مورد قبول دادگاه واقع نشد.در کیفرخواست اولیه نوشته شده است که شهردار استانبول به دلیل اظهار نظری که در در 4 نوامبر 2019  انجام داده است به اتهام «توهین علنی به مقامات دولتی که در حال انجام وظایف دولتی خود بوده»‌ تقاضای 4 سال و یک ماه حبس تعزیری شده بود.این دادگاه همچنین حکم اجرای ماده 53 قانون کیفری ترکیه مبنی بر «محرومیت سیاسی» را نیز صادر کرده است. این بدین معناست که در صورت تایید این حکم، امام‌اغلو از تصدی یک منصب دولتی چه دائمی چه موقت منع خواهد شد.

این خبر واکتش‌های گسترده داخلی میان سیاستمداران ترکیه و همچنین برخی سیاستمداران کشورهای خارجی داشته است. به ویژه که ممکن است ممنوعیت ساسی وی در صورت تایید، مانع از آن شود که او به عنوان یک کاندیدا وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شود. 

امام‌اغلو ضمن ابراز اینکه، حکم صادره ناعادلانه است روز چهارشنبه از مردم استانبول خواسته بود که در مقابل شهرداری جمع شوند. به دنبال این درخواست هزاران نفر در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند تا به حکم صادره اعتراض کنند. آن‌ها شعار «حقوق، قانون، عدالت» سردادند.