ایرانی‌ها، بیشترین گردشگران خارجی ترکیه در تعطیلات نوروز

    بر اساس اعلام نمایندگان بخش گردشگری ترکیه، انتظار می‌رود از ۲۱ مارس تا اول آوریل که با تعطیلات نوروز در ایران همزمان است، ایرانی‌ها بیشترین گردشگران خارجی ترکیه باشند.

    به‌گزارش وب‌سایت خبری «حریت» در روز جمعه ۱۵ مارس، گفته‌ می‌شود موج اول گردشگران ایران از ۱۷ مارس از طریق دروازه مرزی کاپی‌کوی در شرق استان وان به ترکیه وارد می‌شوند. انتظار می‌رود در تعطیلات نوروز نزدیک به ۲۵۰ هزار گردشگر ایرانی در سراسر کشور حضور داشته باشند، با این حال شهرهای وان، استانبول و ترابزون بیش از سایر شهرها مورد علاقه گردشگران ایرانی است.

    ترکیه در رتبه اول کشورهای مورد علاقه ایرانیان برای سفرهای گردشگری است. پیش از همه‌گیری کووید-۱۹، سالانه ۲.۵ میلیون گردشگر ایرانی به ترکیه سفر می‌کردند، این تعداد از گردشگر ورودی از سال ۲۰۲۲ به مسیر عادی خود بازگشته و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۴ نیز ترکیه میزبان ۲.۵ میلیون گردشگر ایرانی باشد.

    بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، تنها در ماه ژانویه ۲۱۲ هزار گردشگر ایرانی به این کشور سفر کردند. به‌‌گفته جِودت اوزگوکچه،‌ رئیس اتحادیه آژانس‌های گردشگری ترکیه (TÜRSAB) میزان هزینه گردشگران ایرانی بیش از ۱۰۰۰ دلار برای هر نفر است.