ایران بزرگترین پالایشگاه «ونزوئلا» را بازسازی می‌کند

 رویترز به نقل از ۴ منبع آگاه نوشت، شرکت‌های دولتی ایرانی پس از انعقاد قرارداد برای تعمیر کوچکترین پالایشگاه ونزوئلا، برای تعمیر پالایشگاه «پاراگوانا»، بزرگترین پالایشگاه نفتی این کشور با ظرفیت ۹۵۵ هزار بشکه در روز آماده شده‌اند.

به گزارش ایرنا، یک واحد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در ماه جاری میلادی یک قرارداد ۱۱۰ میلیون یورویی (۱۱۶ میلیون دلاری) با شرکت ملی نفت ونزوئلا (PDVSA) برای تعمیر و توسعه پالایشگاه ۱۴۶ هزار بشکه ای «ال پالیتو» در مرکز این کشور امضا کرده است.

این قرارداد پس از مذاکرات و بررسی‌‌‌های انجام‌‌‌شده در نیمه اردیبهشت‌‌‌ماه جاری با حضور وزیر نفت، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش و مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در کشور ونزوئلا منعقد شد.

«فرهاد احمدی»، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌‌‌های نفتی، گفت: «این قرارداد با هدف تعمیرات اساسی، راه‌‌‌اندازی و تکمیل ظرفیت عملیاتی یک واحد پالایشگاهی ۱۴۰‌هزار بشکه‌ای در روز در ونزوئلا (که در حال حاضر با ۵۰‌درصد ظرفیت خود در حال بهره‌‌‌برداری است) امضا شده است».  

وی افزود: «منابع مالی این پروژه توسط شرکت نیکو تامین خواهد شد که قرارداد مالی آن نیز فی‌‌‌مابین شرکت نیکو و شرکت ونزوئلایی امضا شده است». احمدی ادامه داد: «همچنین مقرر شده است خوراک نفت خام این پالایشگاه هم با مشارکت شرکت ملی نفت ایران از طریق شرکت نیکو تامین شود».

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در خصوص نحوه اجرای این قرارداد تصریح کرد: «پس از امضا‌ی‌ این قرارداد، ما با یک تیم فنی جهت تهیه و تامین تجهیزات لازم اقدام خواهیم کرد و پس از خرید تجهیزات یک تیم عملیاتی جهت تعمیرات اساسی و راه‌‌‌اندازی واحد به ونزوئلا اعزام خواهند شد».

ایران به ونزوئلا سوخت، رقیق کننده برای تولید گریدهای نفت خام قابل صادرات و از سال ۲۰۲۰، برای تعمیرات قطعات ارسال کرده و  شبکه پالایش ۱.۳ میلیون بشکه در روز این کشور را آپدیت کرده است.

ونزوئلا به افزایش تولید سوخت نیاز فوری دارد تا بتواند از بحران کمبود بنزین و گازوئیل، که در سال‌های اخیر با آن مواجه شده است، پیشگیری کند. بحران کمبود سوخت حمل‌ونقل که گستره آن شماری از کشورهای آمریکای لاتین را در بر می‌گیرد، باعث صف‌های طولانی خودروها و کامیون‌های تحویل سوخت در مقابل جایگاه‌ها شده است.

این قرارداد، روابط انرژی دو کشور را عمیق‌ تر خواهد کرد و راه نجاتی برای صنعت نفت آسیب دیده ونزوئلاست.