ایران میزبان جلسه وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان می‌شود

 سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۱۸(مهر – میزان ) گفت: تهران هفته آینده میزبان وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به صورت حضوری خواهد بود.

وزارت خارجه ایران اعلام کرده که نشست وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان هفته آینده در تهران برگزار می‌شود.

آقای خطیب زاده گفته دستور ما در نشست تهران، ادامه گفتگوهایی است که در دور اول به صورت مجازی برگزار شد. تلاش کشورها کمک به تشکیل دولت فراگیر با حضور همه اقوام و گروه‌هاست. در کنفرانس هفته آینده (۲۷ اکتبر)، وزرای خارجه کشورهای همسایه و همچنین نماینده روسیه اشتراک خواهند کرد.

خطیب زاده افزود که تهران در نشست مسکو درباره وضعیت افغانستان نیز اشتراک خواهد کرد. او تأکید کرد که آنچه ایران در افغانستان می‌خواهد صلح است و آنچه را که نمی‌خواهد، خشونت و تروریسم است.

در ایران در مورد چگونگی برخورد با طالبان اختلاف نظر وجود دارد. بعضی حلقه‌های سیاسی در تهران معتقدند طالبان تغییر کرده‌ و دیگر مانند گذشته یک جنبش افراطی نیستند. اما شماری دیگر می‌گویند که تحولات اخیر دقیقاً خلاف این نظر را ثابت می‌کند و افزون بر آن دولت شیعی ایران برای افراط گرایان سنی طالبان، همواره دشمن اصلی مذهبی است.

گرچه در ابتدای تسلط طالبان بر افغانستان، اقلیت شیعه این کشور توانستند مراسمات مذهبی محرم را برای نخستین بار بدون هیچ مشکل امنیتی برپا کنند، اما تنها پس از گذشت یک ماه، حملات انتحاری گروه‌های منتسب به  داعش، تلفات زیادی از میان شیعیان برجا گذاشته است.

همینطور، برخلاف ادعای طالبان در تشکیل دولت فراگیر، هیچ نشانی از شیعیان در ساختار حکومت «امارت اسلامی» نیست و اخباری نیز از دستور کوچ اجباری و آزار و اذیت شیعیان در ولایات افغانستان مخابره شده است.