بایدن به اردوغان؛ هواپیماهای اف-۱۶ در مقابل حل مسئله سوئد

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در یک تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، انتخاب مجدد او به این سمت را تبریک گفت. وی همچنین از اردوغان خواست تا عضویت سوئد به ناتو را بپذیرد و در مقابل آمریکا نیز هواپیماهای اف-۱۶ را به ترکیه خواهد داد.

بایدن بعد از این تماس تلفنی به خبرنگاران گفت «من با اردوغان صحبت کردم و به او تبریک گفتم. او همچنان می‌خواهد مساله جنگنده‌های اف-۱۶ را حل کند. من به او گفتم ما می‌خواهیم به سوئد رسیدگی کنیم بنابراین مسأله سوئد را تمام کنیم». وی اما تاکید کرد که دلیل تماسش برای تبریک بوده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی نیز کاخ سفید بعد از این مکالمه در بیانیه‌ای کتبی اعلام کرد: «رئیس جمهور جو بایدن امروز طی تماس تلفنی انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را تبریک گفت». همچنین بیانیه گفته است دو رهبر عزم مشترک خود را برای ادامه و تعمیق همکاری به عنوان شرکای نزدیک ابراز کردند.

دو رئیس جمهور آخرین بار پس از فاجعه زمین لرزه۶ فوریه در جنوب شرقی ترکیه که ۱۱ استان را تحت تاثیر قرار داد و بیش از ۵۰ هزار شهروند را کشته بود، تلفنی گفتگو کردند. آمریکا یکی از کشورهایی بود که در جریان یاری رسانی به زلزله‌زدگان کمک‌های بسیاری به ترکیه ارسال کرد.