با حضور پیمان معادی در هیئت داوران؛ جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۲۲ «آنلاین» برگزار می‌شود

جشنواره فیلم ساندنس که قرار بود امسال پس از وقفه‌ یک‌ساله به صورت حضوری در آمریکا برگزار شود،‌ به دلیل شیوع سویه امیکرون ویروس کرونا،‌ از ۲۰ تا ۳۰ ژانویه به صورت‌ آنلاین کار خود را ادامه می‌دهد. 

فهرست فیلم‌های راه‌یافته به جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۲۲ در تاریخ ۹ دسامبر اعلام شد و قرار بود این جشنواره معتبر، اواخر ژانویه به‌صورت حضوری در آمریکا برگزار شود که شیوع ویروس امیکرون مانع آن شد.

تجربه موفق برگزاری آنلاین این جشنواره در سال قبل، باعث شد برگزارکنندگان آن،‌ با اینکه پیش‌تر اعلام کرده بودند جشنواره ۲۰۲۲ به‌صورت حضوری برگزار می‌شود، به سرعت آن را به جشنواره آنلاین تغییر دهند. بدین ترتیب ساندنس ۲۰۲۲ در تمام بخش‌ها از جمله پخش فیلم‌ها و جلسات پرسش و پاسخ و تحلیل فیلم، به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود.

این جشنواره که امسال سینماگر ایرانی، پیمان معادی را در هیئت داوران خود دارد تا ۳۰ ژانویه ادامه خواهد داشت. جشنواره فیلم ساندنس به‌ جشنواره فیلم‌های مستقل در جهان شهرت دارد و همواره محلی برای کشف استعدادهای جدید سینمای جدی بوده است.

امسال در بخش مستند این جشنواره، سه‌گانه مستندی از «کانیه وست» رپر آمریکایی، مستندی درباره بیل کازبی کمدین آمریکایی که ۴ سال قبل به دلیل افشای تجاوز جنسی‌اش ممنوع‌الکار شد با نام «We Need To Talk About Cosby» و همچنین مستندی درباره شائبه تجاوز جنسی راک‌استار آمریکایی «Marilyn Manson» به «ایوان راشل‌وود» حضور خواهند داشت.

در فهرست فیلم‌های جشنواره ساندنس ۲۰۲۲ اثری از فیلمسازان ایران و ترکیه دیده نمی‌شود. تنها «رامین بحرانی» فیلمساز تحسین‌شده آمریکایی – ایرانی با فیلم آخرش «2nd Chance» در فهرست راه‌یافتگان به این جشنواره حضور دارد.