با سرمایه گذاری‌ غول‌های فن‌آوری، ترکیه به یکی از تولیدکنندگان تلفن تبدیل می‌شود

  وزیر فناوری ترکیه مصطفی وارانک (مرکز تصویر) ، مدیر كل Xiaomi خاورمیانه ، رونی وانگ ، مدیر Xiaomi در ترکیه ، آشر لیو ، مدیر Salcomp ترکیه دیوید چانگ ، مدیر عملیات Salcomp ، جورج دنگ و مدیر كنترلماتیك سامی اصلانان برای گرفتن عکس در طول بازدید از کارخانه تولید تلفن های هوشمند با نام تجاری غول فناوری چینی Xiaomi همزمان با شروع تولید آزمایشی در ترکیه ، استانبول در 11 مارس 2021. (وزارت صنعت و فناوری - آژانس آنادولو)

  با سرمایه گذاری تولید کنندگان برجسته تلفن‌های همراه، انتظار می‌رود ترکیه به یکی از پایگاه‌های مهم تولید گوشی‌های هوشمند در منطقه تبدیل شود.

  آناتولی – اخیراً بسیاری از شرکت‌های فن‌اوری تصمیمات سرمایه گذاری خود را در ترکیه اعلام کرده‌اند، این سرمایه گذاری‌ها، علاوه بر کمک به شکوفایی اقتصادی، فرصت‌های شغلی بسیاری نیز فراهم خواهد آورد.

  سرمایه گذاری شرکت‌های فناوری دیجیتال در ترکیه، حدود 10 سال پیش با مرکز تحقیق و توسعه هواوی آغاز شد. در سال‌های اخیر شرکت‌هایی نظیر شیائومی، OPPO ، سامسونگ ، تکنو موبایل و TCL در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند. شرکت‌های Realme و Vivo  نیز تصمیم به سرمایه گذاری خود را در ترکیه اعلام کرده‌اند.

  گرچه تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند بیشتر در استانبول و اطراف آن جمع شده‌اند، اما از منافع این سرمایه‌گذاری‌ها تمام ترکیه بهره‌مند خواهند شد.

  در حالی که برخی از این شرکت‌ها در مرحله اول به تولید مدل‌های پایه در ترکیه اقدام خواهند کرد، برخی دیگر  به دنیا ارائه تلفن‌های مورد نیاز بازار ترکیه خواهند بود. این تلفن‌ها که به عنوان تولید داخل به بازار عرضه خواهند شد، با معاف شدن از مالیات با قیمت مقرون به صرفه تری در دسترس شهروندان این کشور خواهند بود.

  شیائومی ، سومین تولیدکننده بزرگ تلفن جهان، با کارخانه‌ای که در ماه مارس در استانبول افتتاح کرد، ترکیه را به عنوان چهارمین کشوری که  در آن به تولید محصولات خود می‌پردازد انتخاب کرده است. سرمایه گذاری این شرکت در ترکیه ۳۰ میلیون دلار بوده و با این سرمایه گذاری، برای حدود ۲۰۰۰ نفر فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.