با ۷ میراث جهانی یونسکو در ترکیه آشنا شوید

  ترکیه کشوری است با پیشینه تاریخی چند هزار ساله و به همین دلیل، آثار زیادی را به ثبت جهانی یونسکو رسانده است. در ادامه ۷ مورد برجسته از این آثار و ابنیه تاریخی را با هم مرور می‌کنیم.

  ارسلان تپه
  جایی که در روند تاریخی آن از اواخر دوره نوسنگی تا عصر آهن، یافته‌هایی حاوی آثار تمدن‌های گذشته از هیتیت‌ها تا شهروندان روم و بیزانس به دست آمده است. در میان آثار به دست آمده از حفاری‌های این منطقه، نشانه‌هایی از گذار به سیستم ایالتی مرکزی دیده می‌شود. این منطقه تاریخی، روز ۲۶ ژانویه ۲۰۲۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

  گوبکلی‌تپه
  منطقه باستانی گوبکلی‌تپه، که از زیارتگاه‌های قدیمی دنیا محسوب می‌شود در سال ۲۰۱۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. گوبکلی‌تپه که «نقطه صفر بشریت» نامیده می‌شود، در ۱۸ کیلومتری مرکز شهر شانلی‌اورفا قرار دارد. این منطقه برای نخستین بار در سال ۱۹۶۳ از طرف محققین دانشگاه استانبول و شیکاگو شناسایی شد.

  شهر باستانی آفرودیسیاس
  قدمت این شهر باستانی به ۷ هزار سال پیش باز می‌گردد. این مکان در نزدیکی روستای گیره استان آیدین در آناتولی غربی واقع شده. این شهر با الهام از آفرودیت، الهه عشق و زیبایی، نام آفرودیسیاس یعنی محل زندگی آفرودیت نامگذاری شده است. آفرودیسیاس که در سال ۲۰۱۷ ثبت یونسکو شد، یکی از مراکز اصلی مجسمه‌سازی در دوره امپراتوری روم بوده است.

  شهر باستانی آنی
  این شهر در استان کارس ترکیه، به «شهر جهانی»، و«گهواره تمدن‌ها»، شهرت دارد. آنی در سال ۲۰۱۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این شهر که در مرز ترکیه و ارمنستان قرار دارد، پیش‌تر در قلمرو اورارتو، هخامنشیان، مقدونی، سلوکیان و ساسانی قرار داشته و در سال ۶۴۳ به دست ارتش‌ اسلام فتح شد.

  شهر تاریخی اِفِسوس
  اِفِسوس یکی از تاریخی‌ترین شهرهای دنیا است که در نزدیکی شهر ساحلی کوش‌آداسی در غرب ترکیه قرار گرفته است. این شهر در گذشته یکی از مهم‌ترین و بزرگترین مراکز تجاری مدیترانه‌ای در جهان بوده و امروزه تبدیل به یکی از محبوب‌ترین آثار باستانی خاورمیانه شده است. افسوس در سال ۲۰۱۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

  قلعه دیاربکر و باغ‌های فرهنگی هوسل
  دیاربکر به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای باستانی ترکیه در سواحل رود دجله واقع شده است. دیواری قدیمی و سنگی سرتاسر این منطقه را فراگرفته است. قلعه دیاربکر و باغ‌های فرهنگی هوسل در سال ۲۰۱۵ به فهرست یونسکو افزوده شد. این مجموعه تاریخی، یادگاری از دوران هلنی، رومی و ساسانی است.

  شهر تاریخی برگاما
  برگاما شهری در شمال ازمیر است که از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارد. ویرانه‌های شهر باستانی پرگامون در این منطقه قرار دارد. این شهر که در ۱۰۷ کیلومتری ازمیر قرار دارد، بسیاری از اقوام مهم تاریخ تمدن را در خود جا داده است. برگاما در دوره هلنی، یکی از مهم‌ترین مراکز مجسمه‌سازی بوده است. این شهر تاریخی در سال ۲۰۱۴ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.