بحران تازه صنعت گردشگری؛ کمبود نیروی کار در هتل‌های ترکیه

با وجود اینکه فعالیت‌های گردشگری در ترکیه، دوره سخت و کساد پاندمی کرونا را پشت سر گذاشته، حالا این صنعت با مشکل جدیدی در کشور روبروست: کمبود نیروی کار.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۲۶ ژوئن، برخی هتلداران خبر داده‌اند که موفق به جذب کارگر از طریق انتشار آگهی نشده‌اند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که برای یافتن نیروی کار به دفاتر کاریابی شهرداری‌ها مراجعه می‌کنند، اما باز هم موفق نمی‌شوند. 

بسیاری از هتلداران گفته‌اند که درصدد جذب کارگران از دیگر کشورها مانند کشورهای ترک یا اندونزی هستند. این راه هزینه بیشتری برای هتلداران خواهد داشت، اما آن‌ها اعلام کرده‌اند که در شرایط فعلی چاره دیگری ندارند.

یک نیروی کار بخش خدمات هتل، ۷ ساعت و نیم در روز و ۶ روز در هفته کار می‌کند. حدود ۳۵۰ هزار نفر در بخش خدمات هتل‌های ترکیه مشغول به کار هستند، اما برای رفع کمبود نیروی کار این حوزه، نیاز به افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تعداد کارگران است.

موبرا ارسین، رئیس اتحادیه هتل‌های ترکیه (TÜROB) درباره این مشکل که بسیاری از هتل‌ها در سراسر جهان با آن درگیرند گفت: «پس از همه‌گیری، یافتن کارگران موقت دشوارتر شده است. دفاتر کار خصوصی، بیشتر برای شرکت‌های صنعتی کار می‌کنند. از سویی دیگر، هتلدارانی که قصد جذب کارگر از دیگر کشورها را دارند نیز برای دریافت مجوزهای لازم با مشکل مواجه می‌شوند».