بدون حضور ایران؛ نمایشگاه جهانی نفت و گاز منطقه دریای خزر در باکو برگزار می‌شود

بیست و هفتمین نمایشگاه نفت و گاز خزر از اول تا سوم ژوئن در شهر باکو، پایتخت آذربایجان برگزار خواهد شد.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز خزر روز چهارشنبه اول ژوئن در شهر باکو، پایتخت آذربایجان برگزار خواهد شد. 

در این نمایشگاه ۲۴۹ شرکت از ۳۰ کشور از سراسر جهان فناوری‌های نوین در زمینه تولید نفت، ذخیره سازی، خدمات نفت و گاز طبیعی و حمل و نقل انرژی را به نمایش می‌گذارند.

هفته انرژی باکو همچنین میزبان دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر خزر و مجمع انرژی باکو نیز خواهد بود. در چارچوب این رویداد، سیاستمداران بسیاری از کشورها از جمله آذربایجان، روسیه، انگلستان، مجارستان، آلمان، یونان، اسرائیل، ایتالیا، قزاقستان، چین، ایالات متحده آمریکا و ترکیه از جمله سخنرانان این مجمع خواهند بود.

 بر اساس اعلام منابع اروپایی و آمریکایی و سازمان انرژی جهانی، در مجموع ذخایر تایید شده دریای خزر حدوداً ۵۰ میلیارد بشکه نفت است.

ذخایر نفتی دریای خزر تنها در اختیار پنج کشور حاشیه‌نشین این دریا، یعنی ایران، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، روسیه و قزاقستان، قرار دارد.

کشور قزاقستان که حدود یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر ساحل در دریای خزر دارد، با رقم ۳۲ میلیارد بشکه بیشترین ذخایر نفتی را در مقایسه با سایر کشورهای حاشیه‌نشین این دریا داراست.

جمهوری آذربایجان که تنها ۶۰۰ کیلومتر ساحل در دریای خزر دارد، با ۵.۸ میلیارد بشکه ذخیره نفت در جایگاه دوم ذخایر نفتی تایید شده دریای خزر قرار گرفته است.

روسیه با ۶۹۵ کیلومتر ساحل که بعد از قزاقستان بیشترین مساحت ساحل در دریای خزر را دارد، تنها با ۱.۶ میلیارد بشکه ذخیره نفتی در جایگاه سوم ذخایر نفتی تاییدشده دریای خزر قرار گرفته است.

کشور ترکمنستان نیز با ۶۵۰ کیلومتر ساحل در دریای خزر، سهم یک میلیارد بشکه‌ای از ذخایر نفتی دریای خزر را دارد.

ایران با ۶۰۰ کیلومتر ساحل در کنار جمهوری آذربایجان، کمترین ساحل را در دریای خزر دارد و از لحاظ حجم ذخایر نفتی خزری نیز در رتبه آخر قرار گرفته است و تنها سهم ۵۰۰ میلیون بشکه‌ای از این ذخایر دارد.