برای اولین بار در تاریخ ترکیه صادرات زیتون از مرز۱۵۰ میلیون دلار عبور کرد

انجمن صادرکنندگان دریای اژه در گزارشی اعلام کرد که برای اولین بار در تاریخ ترکیه، صادرات زیتون  در سال  ۲۰۲۰-۲۰۲۱ از مرز ۱۵۰ میلیون دلار عبور کرد.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۹-۱۰۲۰ بالغ بر۸۴ هزار و ۴۱۷ تن زیتون صادر و ۱۴۵.۷ میلیون دلار درآمد ارزی به دست آمده است. این رقم طی سال گذشته به ۸۸ هزار و۴۳۰ تن و درآمد ۱۵۰ میلیون و ۱۴۲ هزار دلاری رسیده است.

آلمان با ۳۳.۵ میلیون دلار در رتبه اول صادرات زیتون سیاه قرار گرفته و پس از آن نیز عراق با ۱۸.۸ میلیون دلار و رومانی با ۱۷.۷ میلیون دلار قرار دارند.

در صادرات زیتون سبز نیز، آلمان با ۸.۸ میلیون دلار رتبه اول، عراق با ۷.۱ میلیون دلار رتبه دوم و آمریکا با ۳.۷ میلیون دلار رتبه سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

رئیس انجمن صادرکنندگان زیتون و روغن زیتون اژه داوود ار، طی سخنانی در این باره اعلام کرد که ۹۰میلیون اصله درخت زیتون در ترکیه پس از سال ۲۰۰۲ میوه داده و هر ساله برداشت زیتون افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه هدفشان دستیابی به صادرات ۱۰۰ هزار تنی زیتون است، گفت: افزایش‌های تصاعدی در تمام هزینه‌ها به ویژه در کودها، سموم دفع آفات و سوخت که اقلام مهم تولید کننده زیتون هستند، مشاهده شده که در قیمت نهایی تاثیرگذار بوده است.

به گفته وی، برای حمایت بیشتر از تولید‌کنندگان حق بیمه محصولات نیز افزایش یافته است.