برای اولین بار در خون انسان ذرات پلاستیک یافت شد

میکروپلاستیک‌ها یکی از عناصر تهدیدگر سلامت محیط زیست هستنند. برای سال‌ها دانشمندان نگران آن بودند که این ذرات در بدن انسان‌ها نیز یافت شده و سلامت عمومی جوامع انسانی را بر هم زنند. در چند سال قبل نمونه‌هایی از این ذرات در دستگاه گوارش و تنفس یافت شد. اما این اولین بار است که دانشمندان ذرات میکروپلاستیکی را در خون یافته‌اند.

به گزارش روزنامه گاردین، یک گروه تحقیقاتی در هلند نمونه‌های خون ۲۲ اهداکننده ناشناس را که همگی بزرگسالان و سالم بودند را تجزیه و تحلیل کردند و در ۱۷ نفر از آن‌ها ذرات پلاستیکی یافتند. نیمی از نمونه‌های مثبت حاوی نوعی از پلاستیک بودند که معمولاً در بطری‌های نوشیدنی استفاده می‌شود (PET) در حالی که یک سوم نمونه‌های مثبت حاوی پلی استایرن بودند که برای بسته بندی مواد غذایی و سایر محصولات استفاده می‌شود. بخش ناچیزی از این نمونه‌های مثبت خونی حاوی پلی اتیلن بود که در کیسه‌های پلاستیکی وجود دارد.

یک گروه تحقیقاتی در هلند نمونه‌های خون ۲۲ اهداکننده ناشناس را که همگی بزرگسالان و سالم بودند را تجزیه و تحلیل کردند و در ۱۷ نفر از آن‌ها ذرات پلاستیکی یافتند. نیمی از نمونه‌های مثبت حاوی نوعی از پلاستیک بودند که معمولاً در بطری‌های نوشیدنی استفاده می‌شود. 

این کشف نشان می‌دهد که ذرات می‌توانند در بدن حرکت کنند و ممکن است در اندام‌ها ساکن شوند. البته تأثیر آن‌ها بر بدن هنوز ناشناخته است. اما محققان نگران هستند که میکروپلاستیک‌ها به سلامت سلول‌های انسانی آسیب برسانند، این امر موجب مرگ زودهنگام میلیون‌ها نفر در سال خواهد شد.

مقادیر زیادی زباله پلاستیکی در محیط ریخته می‌شود و میکروپلاستیک‌ها اکنون کل کره زمین را از قله اورست گرفته تا عمیق‌ترین اقیانوس‌ها اشغال کرده‌اند. آزمایش‌های قبلی حضور این موارد را در اندام گوارشی و تنفسی نشان داده بود. اما این اولین بار است که در خون چنین مواردی دیده شده است. حال دانشمندان به دنبال فهم تاثیرات این ذرات در بدن هستند.