برای نخستین بار آزمون «یوس» در ایران برگزار می‌شود

براساس اعلام سازمان سنجش آموزش ایران، آزمون رسمی یوس YÖS، برای اولین بار در این کشور و تحت نظارت سازمان سنجش آموزش ایران و دانشگاه ماردین آرتوکلو، به عنوان موسسه صاحب امتیاز آزمون، و یک موسسه فرهنگی و هنری خصوصی برگزار خواهد شد.

طبق این اطلاعیه، فرصت ثبت نام متقاضیان شرکت در آزمون یوس از 21 دی آغاز شده است و متقاضیان تا 8 اسفندماه سال 1401 (27 فوریه 2023) مهلت دارند، ثبت نام کنند. تاریخ تائید ثبت‌نام 9 اسفند تا 11 اسفند (28 فوریه تا 2 مارس 2023) است.

براین اساس کارت ورود به جلسه آزمون نیز در روزهای 18 تا 20 اسفند (9 مارس لغایت 11 مارس 2023) منتشر می‌شود. اولین آزمون یوس در روز 21 اسفند (12 مارس 2023) ساعت 11 صبح به وقت تهران برگزار خواهد شد و نتایج آن 29 اسفند (20مارس 2023) اعلام می‌شود.

تمام داوطلبان خارجی متقاضی تحصیل در ترکیه باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور در آزمون یوس شرکت کنند که معیاری برای پذیرش دانشجویان بین‌الملل در دانشگاه‌های ترکیه به حساب می‌آید و مدرک این آزمون به مدت ۲ سال معتبر است. در آزمون یوس مهارت های یادگیری پایه و زبان ترکی برای دانشجویان بین المللی می خواهند در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی تحصیل کنند، سنجیده می شود. 

آزمون YOS از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول هوش و دانش ریاضی و هندسه را می سنجد و بخش دوم سوالاتی درباره زبان ترکی است. دفترچه سؤالات به دو زبان انگلیسی و ترکی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد  و هر داوطلب به آن زبانی به سوالات پاسخ می دهد که هنگام ثبت نام آزمون یوس مشخص کرده است.