بررسی طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در مجلس ایران

کارمندان در دفتر مرکزی شرکت علی‌بابا، یکی از استارت‌آپ‌های رزرو بلیت هواپیما و هتل کار می‌کنند. کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت در سال‌های اخیر در ایران بسیار پررونق شده است. (Photo by ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان‌ها در ایران امروز توسط نمایندگان مجلس این کشور در جلسه علنی بررسی شد.

نمایندگان مجلس ایران با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به دنبال اعمال ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی برای استفاده از اینترنت هستند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی نیک زادثمرین، نایب رئیس مجلس ایران در این خصوص گفت: در صورت ارائه این طرح به صحن علنی، ما مدافع حقوق مردم بوده و قانونی مغایر با منافع مردم را تصویب نخواهیم کرد. در طرح فضای مجازی استفاده از فیلترشکن جرم نیست و مسدودسازی پیام رسان‌ها هم مطرح نشده است.

وی اخبار مربوط به این طرح را «شایعه و تخریب‌» خوانده و افزود: در این طرح برای استفاده کاربران از فیلترینگ جرم انگاری نشده و بحث مسدودسازی پیام رسان‌ها هم مطرح نیست.

همچنین سیدعلی یزدی‌خواه، نماینده مجلس ایران در این رابطه اظهار داشت: ما در این طرح برای استفاده کاربر از فیلترشکن، جرم انگاری نکرده‌ایم و کاربر می‌تواند از فیلترشکن استفاده کند. همچنین بحث مسدودسازی هم عنوان نشده است، در حقیقت در این طرح به دنبال چاره‌جویی و ضابطه‌مندی پلتفرم‌های داخلی و خارجی هستیم.

وی تصریح کرد: تاکنون هیچگونه چارچوب و قوانین مشخصی در بحث استفاده از پلتفرم‌های داخلی و خارجی وجود نداشته و اگر هم بوده در حقیقت آیین‌نامه‌های ضعیفی است که اجرا نشده و ما در راستای کمک به کاربران، ارزان سازی اینترنت، توسعه فضای کسب و کار داخلی، سهولت استفاده از پیام‌رسان‌ها برای اقشار مختلف و … تلاش کرده ایم تا طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی را تدوین کنیم.

یزدی‌خواه اظهار کرد: البته در صورت تصویب کلیات این طرح در صحن علنی مجلس، طرح به کمیسیون تخصصی ارجاع می‌شود تا در آن‌جا جزئیات به صورت دقیق تر با حضور کارشناسان و نخبگان این عرصه بررسی شود.