برنامه مبارزه با خشونت علیه زنان در سال ۲۰۲۲ ابلاغ شد

وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که برنامه فعالیت مبارزه با خشونت علیه زنان در سال ۲۰۲۲ را در قالب بخش‌نامه به ۸۱ استانداری ترکیه ارسال کرده است. 

در بخشنامه، اهدافی نظیر آموزش به ۵ میلیون مرد، افزایش تعداد دستبندهای الکترونیکی به ۱۵۰۰ عدد، رسیدن به عدد ۵ میلیون دانلود در اپلیکیشن KADES، افزایش تعداد اقامت‌گاه‌های بانوان و ارائه آموزش به ۱۱۰ هزار نیروی پلیس مورد توجه قرار گرفته است.

این برنامه جز آن‌که ۵ هدف اصلی دارد، ۲۸ هدف فرعی را نیز در دل خود جای داده است. ۱۱۰ شاخص نیز برای مرور هدف‌ها در نظر گرفته شده است. 

پنج وزارت‌خانه به علاوه سازمان دیانت ترکیه برای اجرایی ساختن این برنامه دست به همکاری زده‌اند.

خشونت علیه زنان یکی از معضلاتی است که تقریباً در تمام کشورهای جهان دیده می‌شود. سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که حداقل ۳۷٪ از زنان در خاورمیانه حداقل یکبار به یکی از انواع خشونت گرفتار شده‌اند. حالا ترکیه در تلاش است تا با افزایش سخت‌گیری‌ها، با هرگونه خشونت برضد زنان مبارزه کند. در همین راستا وزارت کشور ترکیه برنامه فعالیت خود جهت مبارزه با خشونت علیه زنان در سال ۲۰۲۲ منتشر کرده است.

این برنامه که روز اول آوریل منتشر شده است دارای پنج هدف اصلی و ۲۸ هدف فرعی است. این اهداف، جزئی از برنامه میان مدت چهارم ترکیه جهت مبارزه با خشونت علیه زنان است. مفاد این بخش‌نامه که در قالب جزوه ۳۶ صفحه‌ای در دسترس است، حکایت از تلاش دولت در جهت افزایش آگاهی جمعی و بهبود قوانین دارد.

هدف اولیه این برنامه، بازنگری در قوانینی است که میزان احساس عدالت را برای شاکیان افزایش دهد. هدف دوم آن است که تساهل در مقابل خشونت علیه زنان را کاهش داده و این اصل را در سیاست مجریان امور قرار دهد. هدف سوم، توسعه ظرفیت نهادی برای ارائه خدمات موثر حفاظتی و پیشگیرانه است.

هدف چهارم، افزایش آگاهی و حساسیت اجتماعی برای مبارزه با خشونت است؛ این موضوعی است که از نظر نویسندگان این برنامه نیاز به فرهنگ سازی و آموزش دارد. هدف پنجم نیز جمع آوری داده‌های سیستماتیک، قابل اعتماد و مقایسه‌ای است تا بدین وسیله برآورد دقیق از وضع موجود و پیشرفت حاصل شده به دست آید.

پیشتر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته بود، مسامحه حقوقی علیه خشونت‌گران انجام نخواهد شد و حزب عدالت و توسعه در تلاش است تا قوانین جدیدی در این راستا تصویب کرده و قوانین قبلی را بهبود بخشد. اما مخالفان تلاش‌های موجود را ناکافی دانسته و می‌گویند در ۲۰ سال گذشته ۷ هزار ۷۱ زن در ترکیه کشته شده است.