برنامه چهارم اقدام برای مبارزه با خشونت عليه زنان در ترکیه

ازجمله – رئیس جمهور ترکیه «رجب طیب اردوغان» در نشستی که به مناسبت «مبارزه با خشونت علیه زنان» برپا شده بود سخنرانی کرد. در این نشست رئيس جمهور، اجرایی شدن برنامه چهارم اقدام برای مبارزه با خشونت عليه زنان را اعلام کرد. 

وی در این نشست به موضوع خروج ترکیه از کنوانسیون استانبول که برای مقابله با خشونت علیه زنان به وجود آمده بود اشاره کرده و در این باب گفت: «اخیراً، برخی محافل در تلاشند تا انعکاس خروج ما از کنوانسیون استانبول را که در ۱ جولای انجام گرفت، به عنوان پس رفتی در مورد خشونت علیه زنان نشان دهند. مبارزه ما با خشونت علیه زنان، با خروج از این کنوانسیون پایان نیافته است».

مبارزه با خشونت علیه زنان اولویت ماست

در آغاز این نشست اردوغان با بیان اینکه آرزوی او آن است که برنامه چهارم اقدام برای مبارزه با خشونت عليه زنان برای تمام زنان ترکیه سبب خیر شود، اعلام کرد که «در باور ما آنچه مقدم است انسان است و جامعه از وجود انسان‌ها در خانواده‌ها شکل گرفته است. مرد و زن در خانواده به اندازه یکسانی دارای مسئولیت هستند. اگر مشکلی نیز وجود داشته باشد هر دو طرف مقصر هستند. اگر خشونتی علیه زنان وجود داشته باشد مقصری نیز وجود دارد. از روزی که ما به قدرت رسیدیم، مبارزه با خشونت علیه زنان از جمله اولویت‌های ما بوده است. من در این راستا از هر قدم برداشته شده حمایت کردم. شخصاً با هر مشکل پیش آمده رسیدگی کردم». 

اردوغان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کنوانسیون استانبول، گفته است که «مبارزه ما علیه خشونت با کناره‌گیری از این قرارداد به پایان نرسیده است. مبارزه با خشونت علیه زنان یک مبارزه طولانی مدت است که نیاز به اجماع عمومی دارد». 

نیاز به روزآمدی و گسترش قوانین

رئیس جمهوری ترکیه با بیان وجود انواع خشونت در جامعه، عنوان کرد که خشونت علیه زنان را باید به صورت جداگانه بررسی کرد و عوامل مختلف آن را شناسایی کرد. چرا که همه جامعه از این نوع خشونت رنج می برند.

 اردوغان به برنامه‌های اقدامی دولت از سال ۲۰۰۷ اشاره کرده و گفت از آن روز تا کنون سه برنامه اقدام برای مبارزه با خشونتی که به زنان روا داشته می‌شود، اجرایی کرده‌ایم. اما «تغییرات کشور ما و جهان مستلزم توسعه تدابیر پیشگیرانه و حفاظتی است. وی گفت که امروز برنامه چهارم چهار ساله (۲۰۲۱-۲۰۲۵) اقدام برای مبارزه با خشونت علیه زنان را به اجرا می گذاریم.

وی خبر از آن داد که قانون نوشته شده قانونی فراگیر است و هدف آن حمایت از زنان ، کودکان و مردانی است که مورد خشونت قرار گرفته یا در معرض خشونت‌اند.

پنج هدف عمده این برنامه

برنامه جدید دولت در مبارزه با خشونت علیه زنان، کتابی نسبتا حجیم است که ۵ هدف عمده را تعقیب می‌کند. در همین چهارچوب هم تنظیم کنندگان این طرح ۲۸ استراتژی را پیش‌بینی کرده‌اند. 

در معرفی این برنامه اردوغان گفت که «اولین هدف برنامه چهارم اقدام ملی مبارزه با خشونت عليه زنان، بررسی و تجدید نظر مدام در این برنامه است. هدف ما تسهیل دسترسی قربانیان  به عدالت و اطمینان از مجازات متناسب کسی است که مرتكب به خشونت شده است». وی عنوان کرد که در این رابطه و برای توسعه همکاری‌های بین نهادی پروتکل‌هایی با هماهنگی وزارت خانواده و خدمات اجتماعی به امضا رسیده است.

در مورد هدف دوم این برنامه، ۵ استراتژی مشخص شده است. اقداماتی مانند آموزش پرسنل عمومی در همه سطوح، انجام پروتکل‌های همکاری، توسعه همکاری های میان نهادی و ارتقا اهداف کمیته‌ها و کمیسیون‌ها در این رابطه در نظر گرفته شده است.

هدف سوم ارائه موثر خدمات حفاظتی به آسیب دیدگان است. بر همین اساس استراتژی‌هایی برای مداخله‌های ویژه  موردی، افزایش اثربخشی برنامه‌های اجرای قانون، تسهیل دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و آماده سازی خدمات پیشگیرانه، از جمله اصولی است که در این هدف گنجانده شده است.

اردوغان در راستای این ماده اعلام کرد که «ما می‌دانیم که چگونه جلوی خشونت را بگیریم. در این راستا، ما در حال آموزش‌هایی برای اطمینان از کنترل خشم عاملان و افرادی هستیم که احتمالاً چنین کارهایی را انجام می‌دهند. من معتقدم که ما با از بین بردن اعتیاد به الکل و مواد مخدر، می‌توانیم در این رابطه دستاوردهای جدی‌ای کسب کنیم».

هدف چهارم این برنامه افزایش آگاهی اجتماعی است. در این راستا اردوغان عنوان کرد که «به جز مدارس و انجمن‌ها، رسانه‌ها هم نقش جدی‌ای بر عهده دارند که باید این مسئولیت را با پخش مسئولانه و اخلاقی به انجام رسانند. در راستای این هدف طی ۵ سال آینده ۷۷ فعالیت انجام خواهد گرفت».

هدف پنجم، جمع آوری داده‌ها و تفسیر آماری است. تعیین عوامل ریسک‌زا، برای پیشگیری از خشونت یکی از اصول این هدف است. در این راستا نهادهای مسئول نقشه‌ ریسک علیه زنان را در ۸۱ استان کشور تولید خواهند کرد.

این برنامه که از یک جولای به اجرا گذاشته شده است یکی از پردامنه‌ترین اقدامات دولت برای مبارزه با خشونت علیه زنان است.