برگزاری برنامه ۱۵جولای “روز دموکراسی و وحدت ملی” از طرف دانشجویان بین المللی

سعید یوسف، نایب رئیس YTB (جوامع خویشاوند ترک های خارج از کشور )اظهار داشت که ترکیه در۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ نشان داد که جلوگیری از کودتا بدون حرکت و پشتوانه مردمی غیرممکن است.

دانشجویان بین المللی که با بورس تحصیلی ترکیه، در شهرها و دانشگاههای مختلف ترکیه تحصیل می کنند، به مناسبت ۱۵ جولای روز دموکراسی و وحدت ملی برنامه ای را در دفتر YTB ترتیب دادند.

این برنامه با تلاوت قرآن کریم و دعا آغاز شد و کلیپی از ۱۵جولای نمایش داده شد.

یوسف نایب رئیس YTB، در سخنرانی خود  گفت که دانشجویان بین المللی جدیدی که به ترکیه آمده اند، به مرور زمان درک خواهند کرد که ۱۵جولای چیست، سازمان تروریستی فتح الله (FETO) کیست، چه کاری انجام دادند و چگونه شکست خورند.

یوسف با گفتن “خوش آمدید” به دانشجویان بین المللی تازه وارد به ترکیه، گفت: ” زبان ترکی را خوب یاد بگیرید و تلاش کنید که روند تحصیلی شما به خوبی پیش رود. اجازه دهید زبان ترکی در شب و روز زندگی شما جاری باشد. به زبان ترکی فکر کنید، زبان ترکی در طول زندگی شما کاربرد زیادی خواهد داشت.

یوسف با تاکید بر اهمیت زبان ترکی برای دانشجویان بین المللی برای داشتن تحصیلات موفق در ترکیه گفت: که آنها دیگر دانشجویان را به عنوان میهمان نمی بینند بلکه به عنوان اعضای خانواده YTB می بینند.

دانشجوی الجزایری از تجربیات خود در شب ۱۵ ژوئیه گفت

ایکرام ایمانه کواچی، دانشجوی دکترای فیزیک دانشگاه گازی، به نمایندگی از دانشجویان بین المللی صحبت کرد و از تجربیات خود در شب ۱۵ جولای  گفت.

كواچي با اشاره به اينكه وي پس از پایان امتحانات مانند ساير دانش آموزان تصمیم سفر و لذت بردن از تعطيلات داشت. اما وقتي اعلاميه به اصطلاح “حكومت نظامي” در TRT خوانده شد همه چيز تغيير كرد.

كوچی با اظهار اینکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با تماس تلفنی مردم را به میادین فرا می خواند و مردم از این امر تشویق شده و به خیابانها می رفتند گفت:  

“من فهمیدم عشق به ترکیه در آن شب سیاه به چه معناست”

کوآچی با تعریف از تجربیات خود می گوید:

“من تعجب کردم که چه طور می شود  ملتی کشور خود و رهبر خود را تا این حد دوست داشته باشد.”

 از عصر همان روز از مساجد صدای دعا شنیده می شد. مثل این بود که ملت ترکیه به جنگ چاناک کاله می رفتند.

خوشبختانه کودتا ناکام ماند. میادین به یک جشن اراده ملی تبدیل شد. ” ملت ترکیه بدون تعصب و تبعیض به احزاب و گروهها ، هم از دولت خود و هم از رهبر خود حمایت کردند.”

پس از سخنرانی ها، از نمایشگاه بین المللی نقاشی دانشجویان بین المللی ۱۵ جولای بازدید به عمل آمد.