برگزاری بیستمین نشست مذاکرات آستانه با محوریت صلح سوریه 

روز سه‌شنبه ۲۰ ژوئن، بیستمین دور نشست چهارجانبه مذاکرات آستانه برای رفع اختلافات داخلی سوریه در سطح معاونان وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران، روسیه، ترکیه و سوریه آغاز شد. 

در این نشست که در روزهای ۲۰ و ۲۱ ژوئن در آستانه برگزار می‌شود، علاوه بر نماینده ویژه دبیرکل سازمان‌ ملل در امور سوریه، نمایندگانی از کشورهای اردن، لبنان و عراق به عنوان ناظر شرکت می‌کنند. هیئت‌های شرکت کننده در این نشست، در مورد تغییر اوضاع منطقه‌ای پیرامون سوریه و آخرین تحولات میدانی گفت‌وگو خواهند کرد.

دستور کار این نشست شامل مسائل مربوط به تغییر وضعیت منطقه‌ای اطراف سوریه و وضعیت میدانی، تلاش برای حل و فصل همه‌جانبه، مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم، اقدامات اعتمادسازی از جمله آزادی گروگان‌ها و جستجوی مفقودین است. همچنین وضعیت بشردوستانه در سوریه، بسیج تلاش‌های جوامع بین المللی به منظور ترویج بازسازی پس از جنگ و ایجاد شرایط برای بازگشت آوارگان سوری به سرزمین خود نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در روز اول، رایزنی‌ها میان معاونان وزرای امور خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه «کشورهای شرکت کننده در روند آستانه» برای بررسی پیشرفت کار بر روی پیش‌نویس نقشه راه عادی‌سازی روابط سوریه و ترکیه و رایزنی‌های دوجانبه و سه جانبه برگزار می‌شود.

قرار است در روز دوم رایزنی‌ها، علاوه بر برگزاری نشست عمومی، کنفرانس مطبوعاتی نیز برپا شود. همچنین نشست کارگروه آزادی بازداشت شدگان، گروگان‌ها، انتقال اجساد کشته‌شدگان و جستجوی مفقودین با حضور نمایندگان کشورهای ضامن، سازمان ملل و کمیته بین المللی برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، مذاکرات آستانه از بهمن سال ۱۳۹۵ و با ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران و روسیه و همراهی ترکیه، به منظور حل و فصل منازعات سوریه و پایان بخشیدن به شش سال کشتار و آوارگی و ویرانی در این کشور آغاز شد.