«بند قرغه» در سکوت

مجتمع تفریحی «بند قرغه» در پایتخت افغانستان که قبلا به شلوغی شهرت داشت، این روزها به دلیل مشکلات مزمن و فقر در کشور سکوت در آن حاکم است.

به گزارش آناتولی در این مجموعه که در آخر هفته‌ها هزاران نفر از آن بازدید می‌کردند و شامل شهربازی‌ها، رستوران‌ها، مغازه‌ها، امکانات ورزشی و استراحتگاه‌های تابستانی است، تنها چند نفر از خارج از شهر و اعضای طالبان را می‌توان در آن مشاهده کرد.

گوندولاها که نشانه‌های پارک‌های تفریحی به شمار می‌روند اکنون بیشتر قایق‌ها و دوچرخه‌های آبی در کنار دریاچه «بند قرغه» خالی از مشتری بوده و منتظر هستند.

بیش از ۲۰۰ مغازه و رستوران در این مجموعه وجود دارد که بسیاری از آن‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی تعطیل شده‌اند و بقیه منتظر مشتریان هستند. سالن‌هایی که هنرمندان افغان در آن به اجرای زنده می‌پرداختند، به دلیل محدودیت‌هایی که از سوی طالبان بر هنرمندان اعمال می‌شود، ساکت شده‌اند.

مشکلاتی مانند فروش اعضای بدن، تولید تریاک، مشکلات اقتصادی و اعتیاد به مواد مخدر ناشی از فقر در کشور از مشکلات کنونی اداره طالبان است. اگرچه با توجه به ناتوانی‌های موجود در کشور، اولویت مردم ابتدا دسترسی به غذا و سلامتی است، اما کسبه‌کاران مجتمع تفریحی دریاچه قرغه همچنان امیدوارند که روزهای شلوغ گذشته بازگردد.

کسبه‌کاران در دریاچه قرغه عزم خود را جزم کرده‌اند

با وجود اینکه مشکلات سیاسی و اقتصادی کشور همه را تحت تاثیر قرار داده اما کسبه‌کاران در دریاچه قرغه عزم خود را جزم کرده‌اند.

حاجی رستم عزیزی، مالک رستوران این مجموعه به خبرنگار خبرگزاری آناتولی گفت که اکثر مردم به دلیل بحران اقتصادی نمی‌توانند به دریاچه قرغه بیایند.

عزیزی با بیان اینکه برخی از رستوران‌ها به دلیل نداشتن درآمد کافی برای پرداخت حقوق کارکنان خود درهای خود را بستند، گفت: «به خدمات خود ادامه می‌دهیم به امید روزی که مشکلات اقتصادی کشور برطرف شود و این مکان به گذشته خود بازگردد».

وحیدالله عرب زاده، مالک شهربازی این مجموعه با بیان اینکه مردم به دلیل وضعیت مناسب اقتصادی نمی‌توانند به مکان‌های تفریحی مراجعه کنند، گفت: شهربازی نسبت به سه و چهار ماه قبل کاملا خالی است، اگر روزی ۱۰۰ دلار درآمد داشتیم الآن به ۱۰ دلار کاهش یافته است. با این وجود پارک را باز نگه می‌داریم. روزها می‌گذرد. اکنون به جای خانواده‌ها، اعضای طالبان در پارک تفریح ​​می‌کنند».

مردم افغانستان به سرگرمی و تفریح ​​نیاز دارند

محمد عمر رحیمی که اسب خود را در این مجتمع به اجاره می‌دهد، گفت: «ما از اینجا امرار معاش می‌کنیم. هر روز اسب‌های‌مان را به اینجا می‌آوریم و به مردم اجاره می‌دهیم. حدود ۲۰ نفر مانند من هستند که این کار را انجام می‌دهند. ما هزینه می‌کنیم. ۵۰ افغانی (۰.۵۰ دلار) از مشتریان برای یک اسب سواری در حدود یک کیلومتر دریافت ‌می‌کنیم».

رحیمی اظهار داشت: «قبلا درآمد روزانه من ۲۰ تا ۳۰ دلار بود و اکنون فقط ۵ دلار است. با توجه به بحران اقتصادی کشور تعداد بازدیدکنندگان از مجتمع دریاچه قرغه کاهش یافته است اما با وجود این هر روز برای کسب درآمد به اینجا می‌آیم».

عزت الله غفوری، صاحب فروشگاه در این مجموعه گفت که این مجتمع یکی از مکان‌هایی است که مردم افغانستان به آن رفت و آمد دارند و بازدیدکنندگان از سایر ولایات نیز حضور دارند.

غفوری با بیان اینکه هنوز مردم برای استراحت به اینجا می آیند، گفت: «در حال حاضر ممکن است اوضاع خوب پیش نرود، اما معتقدم به مرور زمان دوباره شلوغ می‌شود. به همین دلیل است که ما فروشگاه خود را با وجود همه چیز باز نگه می‌داریم».

احسان الله شمالی که از ولایت کاپیسا برای بازدید آمده است، گفت: «اکنون امنیت در کشور تامین شده است و به همین دلیل آنها می‌توانند به راحتی به همه جا بروند. مردم افغانستان نیاز به سرگرمی و تفریح ​​دارند، بنابراین باز بودن مکان‌های تفریحی مهم است».

دریاچه «بند قرغه» که در سال ۱۹۳۳ برای حل مشکل آب پایتخت کابل و روستاهای اطراف ایجاد شد، با ایجاد مراکز تفریحی و استراحتگاه‌های تابستانی در اطراف دریاچه در سال ۱۹۵۰ شروع به خدمت رسانی به مردم کرد.